کامپیوتر و سخت افزار

تولید چیپ‌های بلوتوث و Wi-Fi اپل هم مانند مودم 5G به تأخیر می‌افتد

شرکت اپل قصد دارد که تولید انبوه انواع چیپ‌های بی‌سیم (Wireless chips) را آغاز کند و در نهایت همه آن‌ها را در یک پکیج ارائه کند، که ضمن صرفه‌جویی در فضای داخلی، بهره‌وری انرژی را نیز بهبود می‌بخشد. متاسفانه، به نظر می‌رسد این طرح رویای دور است، زیرا قرار بود چیپ های بلوتوث و وای‌فای (Wi-Fi) اختصاصی این غول فناوری در سال 2025 وارد بازار شوند. متأسفانه، شرکت اپل، همانطور که پیش‌تر مشکلاتی با مودم 5G داخلی خود داشت، در این زمینه نیز با چالش‌هایی روبه‌رو است.

تولیدات جدید کمپانی اپل و کم شدن وابستگی به شرکت‌های تولید کننده

با چیپ‌های بلوتوث و Wi-Fi اختصاصی، شرکت اپل قادر خواهد بود که وابستگی خود به برادکام (Broadcom) و در نهایت، شرکت کوالکام را قطع کند.
درست مانند تراشه‌های سری A و سری M، قطعه انحصاری بعدی شرکت اپل، احتمالا مودم 5G است. مارک گورمن (Mark Gurman)، مدیر بلومبرگ، در آخرین خبرنامه «Power On» خود درباره توسعه تراشه بلوتوث و وای‌فای اختصاصی اظهار نظر نکرده، اما جزئیات دیگری را در این رابطه ذکر کرده است.

به عنوان مثال، او بیان می‌کند که تحت رهبری جانی سروجی (Johny Srouji)، معاون ارشد فناوری‌های سخت‌افزار شرکت اپل، این شرکت خود را از چنگال کمپانی اینتل خلاص کرده و با موفقیت به سیلیکون سفارشی برای انواع مک‌های مختلف روی آورده است. اکنون، چالش بعدی توسعه قطعات بی سیم اختصاصی است، از مودم 5G تا تراشه ‌های بلوتوث و وای‌فای.

تراشه‌های بلوتوث و وای‌فای قرار بود در سال 2025 عرضه شوند، اما شرکت اپل با مشکلاتی در هر دو مواجه شد و عرضه را تا مدت نامعلومی به تعویق انداخت. همانطور که گفته شد، این غول فناوری مستقر در کالیفرنیا همچنین با مشکلات بیشماری در ارتباط با مودم 5G خود مواجه شده است. به علاوه، با توجه به اینکه تراشه در مراحل اولیه تولید خود قرار دارد، طبق گزارش‌ها، این شرکت با مشکلاتی در عملکرد، گرمای بیش از حد و موارد دیگر مواجه شده است که باعث شده تا عرضه آن‌ها تا اواخر سال 2025 یا اوایل سال 2026 به تعویق بیفتد.

بیشتر بخوانید ...   کاهش قیمت کارت گرافیک RX 7900 XTX به 949 یورو، حتی ارزان تر از RTX 4070 Ti
تولید چیپ‌های بلوتوث و Wi-Fi اپل هم مانند مودم 5G به تأخیر می‌افتد
مودم 5G

چرا عرضه چیپ های بلوتوث، Wi-Fi به تاخیر افتاده است؟

توسعه چیپ‌های سفارشی بلوتوث و وای‌فای در حال حاضر توسط شخصی به نام زنگجیان چن (Zongjian Chen) نظارت می‌شود، همان فردی که در تیم سروجی کار مودم 5G را رهبری می‌کند. اگرچه در حال حاضر به جزئیات مشکلات موجود اشاره نشده، اما می‌توان فرض کرد که موضوعاتی همچون عملکرد، افزایش مصرف انرژی و سازگاری برای کار با استانداردهای بین‌المللی بی‌سیم، اصلی‌ترین موانع شرکت اپل و تیم‌هایش بود.

چه محصولاتی از قطعات جدید شرکت اپل استفاده خواهند کرد

احتمالاً چیپ‌های اختصاصی بلوتوث و وای‌فای پس از رسیدن مودم 5G داخلی عرضه خواهند شد که چند سال طول خواهد کشید، با این وجود شرکت اپل قصد دارد به وعده‌های بلندمدت خود عمل کند. علاوه بر این، گورمن اشاره کرده است که این شرکت همچنین در حال کار بر روی باتری‌ها و دوربین‌های سفارشی برای محصولات مختلف است، اما اولین خانواده‌ای که از این قطعات بهره خواهد برد، احتمالاً گوشی‌های آیفون خواهد بود.

بدون امتیاز