کامپیوتر و سخت افزار

به روزرسانی بایوس مادربرد راه حل مشکل داغ شدن Ryzen 7000X3D


اخیرا گروهی از کاربران گزارش داده‌اند که پردازنده‌های Ryzen 7000X3D بیش از حد گرم می‌شوند و در نتیجه به مادربردها آسیب می‌رسانند. به نظر می‌رسد مشکل مربوط به BIOS باشد، زیرا MSI و ایسوس پچ‌های به روزرسانی ویژه بخش بایوس منتشر کرده‌اند، که به نظر می‌رسد فعلا تنها راه حل مشکل داغ شدن Ryzen 7000X3D باشند. اما با این حال هنوز خود AMD هیچ راه حلی برای این مشکل ارائه نداده است، اما اعلام کرده که با تمام تلاش در حال بررسی این مشکل است.

پردازنده‌های Ryzen 7000X3D در مقابل ولتاژهای بالا آسیب پذیر هستند

AMD در رابطه با پردازنده‌های Ryzen 7000X3D که در حال سوختن هستند، بیانیه‎‌هایی را برای مطبوعات منتشر کرده است. در همین حال، MSI و ایسوس سفت افزار یا فریمور یا Firmware بایوس مادربردهای سوکت AM5 خود را به‌روزرسانی کرده‌اند تا مشکلات ولتاژ را برطرف کنند. تا این لحظه ولتاژ بیش از حد به عنوان دلیل اصلی مشکل داغ شدن پردازنده‌ی مرکزی Ryzen 7000X3D شناخته شده است.

آخرین نسل از پردازنده‌های AMD با 3D V-Cache مورد تحسین کارشناسان قرار گرفت، اما مصرف کنندگان آن که از مادربردهای MSI یا به‌ویژه مادربردهای ایسوس X670 استفاده می‌کنند، باید در اسرع وقت برد خود را به آخرین بایوس آپدیت کنند. کاربران مدل‌های شرکت‌های دیگر مانند گیگابایت یا ASRock نیز باید برای اطمینان مداوم وجود به‌روزرسانی‌های BIOS را بررسی کنند.

به‌روزرسانی MSI محدودیت‌های جدیدی را در کنترل‌های ولتاژ برای اورکلاک کردن پردازنده‌های آسیب‌دیده ایجاد می‌کند. اکنون، کاربران فقط می‌توانند ولتاژ را کاهش دهند و دیگر نمی‌توانند مستقیماً ولتاژ یا فرکانس را تنظیم کنند.

راه حل مشکل داغ شدن Ryzen 7000X3D

این شرکت نسبت به تنظیم دستی ولتاژ و فرکانس هشدار می‌دهد، زیرا پردازنده‌های 7000X3D به طور رسمی از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند. در عوض، MSI استفاده از اورکلاک Precision Boost Overdrive را توصیه می‌کند که از طریق تقویت حالت بهبودیافته بایوس بهینه شده است. این شرکت لیستی از مادربردهای آسیب‌پذیر ارائه کرده که شامل مدل‌های X670 و B650 هم می‌شود.

در سمت دیگر، ایسوس نیز یک بایوس بتا را در این هفته منتشر کرد که با محدود کردن ولتاژ به 1.30 ولت یا کمتر، مشکل را برطرف می‌کند. دارندگان مادربردهای ایسوس باید فوراً مدل مادربرد خود را در وب سایت شرکت برای اطلاع یافتن از وجود به روز رسانی بایوس و سیستم عاملی بررسی کنند.

این مشکل زمانی آشکار شد که کاربران Reddit گزارش دادند که پردازنده‌های Zen 4 مانند Ryzen 7 7800X3D از پدهای برآمده رنج می‌برند و آثار سوختگی روی سوکت‌های پردازنده بر جای می‌گذارند. استفاده از پروفایل‌های EXPO – که در حال حاضر برای 7000X3D به صورت تایید نشده است، می‌تواند مقصر اصلی ماجرا باشد و به همین دلیل گفته می‌شود که فعلا از استفاده کردن از آنها اجتناب کنید.

در نهایت، AMD به سوالات رسانه‌هایی مانند Anandtech و Ars Technica پاسخ داد و اظهار داشت که آنها برای دستیابی به راه حل مشکل داغ شدن Ryzen 7000X3D، در حال تحقیق با همکاری شرکای سخت افزاری خود هستند. این تولید کننده CPU میزان گزارش‌ها را محدود توصیف کرد و به کاربران آسیب دیده توصیه کرد با پشتیبانی مشتری تماس بگیرند.

وجود ویژگی‌های جدید در کنار راه حل ولتاژ

در همین حال، یک بایوس جدید MSI برای همان مادربردهای آسیب‌دیده، ویژگی جدیدی را معرفی می‌کند که می‌تواند زمان بوت اولیه را با ویژگی جدیدی به نام Memory Context Restore به نصف کاهش دهد. ذکر این قابلیت در گزارش‌های چند ماه گذشته بدون توجه زیاد ظاهر شد تا اینکه MSI آن را در کانون توجه قرار داد. به نظر نمی‌رسد که این ویژگی هنوز به طور گسترده آزمایش شده باشد، و سودمندی آن بستگی به این دارد که کاربران چقدر رایانه‌های شخصی خود را بوت سرد می‌کنند.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز