کامپیوتر و سخت افزار

انویدیا تولید کارت گرافیک RTX 4070 را کاهش می‌دهد (علت: فروش پائین)

اینطور که به نظر می‌رسد، میزان فروش جهانی کارت گرافیک GeForce RTX 4070 که به تازگی عرضه شده مورد انتظار و مورد پسند انویدیا نیست و این شرکت را ناامید کرده است. به تازگی گزارش‌هایی روی فروم چینی Board Channels منتشر شده که نشان می‌دهند انویدیا به شرکای برد خود اطلاع داده که به مدت یک ماه، عرضه کارت گرافیک RTX 4070 کاهش پیدا می‌کند. علت اصلی این تصمیم، فروش نه چندان مناسب این کارت گرافیک 599 دلاری است که مدت زمان زیادی هم از عرضه آن نمی‌گذرد.

فروش ناامیدکننده کارت گرافیک RTX 4070

درست است که کارت گرافیک RTX 4070 توانست در روز‌های آغازین عرضه فروش خوبی را تجربه کند، اما با فاصله گرفتن از تاریخ 13 آوریل اوضاع فروش این کارت گرافیک چندان جالب نبوده است. با وجود اینکه بیش از یک هفته از عرضه این کارت گرافیک گذشته همچنان میزان انبوهی موجودی این کارت گرافیک در فروشگاه‌ها باقی مانده و کسی آن‌ها را نمی‌خرد. مدل‌هایی از این کارت که فروش بهتری داشته‌اند، مدل‌های 200 واتی بوده‌اند که با قیمت MSRP عرضه می‌شوند. مدل‌های 220 واتی این کارت گرافیک در خرده‌فروشی‌ها قیمتی نزدیک به RTX 4070 Ti دارند، اما از نظر عملکرد گیمینگ حتی به آن نزدیک هم نمی‌شوند.

کاهش عرضه کارت گرافیک RTX 4070، از دپو شدن موجودی آن در انبارها جلوگیری می‌کند و تعادل موجودی نه در حلقه‌های بالادستی زنجیره تأمین به هم می‌خورد، نه در حلقه‌های پائین‌دستی. انویدیا در حال حاضر موجودی قابل توجهی از ویفرهای آماده 4 نانومتری TSMC در اختیار دارد و اگر بخواهد می‌تواند به راحتی تولید کارت گرافیک‌های RTX 40 را افزایش دهد. اما می‌دانیم که انویدیا عمداً موجودی این کارت‌ها را محدود و قیمت آن‌ها را بالا نگه داشته تا شرکت‌های سازنده و خرده‌فروشی‌ها، فرصت داشته باشند انبارهای خود را از کارت گرافیک‌های RTX 30 خالی کنند.

در خصوص اوضاع فروش کارت گرافیک RTX 4070، باید بگوییم که این کارت در خرده‌فروشی Techepiphany در کشور آلمان توانسته فروش خوبی تجربه کند و جزو پرفروش‌ترین کارت‌های این خرده‌فروشی باشد. در طرف دیگر و در خرده‌فروشی بزرگ Newegg در ایالات متحده، این کارت همچنان با قیمت MSRP قابل خرید است (معمولاً این اتفاق برای کارت‌ها نمی‌افتد و موجودی MSRP آن‌ها به سرعت به اتمام می‌رسد) و هیچ کدام از مدل‌های RTX 4070 نتوانسته‌اند به لیست پرفروش‌ترین کارت‌های Newegg راه پیدا کنند.

ضعیف‌تر از متوسط کلاس xx70

یکی از علت‌های استقبال سرد از کارت گرافیک RTX 4070، افزایش قیمت در مقابل بهبود عملکرد آن نسبت به نسل قبل است. در میان محصولات انویدیا، کارت گرافیک‌های کلاس xx70 هر نسل عملکردی در حد پرچمدارهای نسل قبل خودشان داشتند. اما کارت گرافیک RTX 4070 در بهترین حالت و به لطف DLSS 3، میان نسخه‌های 10 و 12 گیگابایتی کارت گرافیک RTX 3080 قرار می‌گیرد. اما کارت گرافیک 499 دلاری RTX 3070 می‌توانست از کارت گرافیک پرچمدار نسل قبل خودش یعنی RTX 2080 Ti عملکرد بهتری ارائه بدهد.

ممکن است تصور بشود که چون شرکت انویدیا کلاس پرچمدار کارت گرافیک‌های خودش را از xx80 به xx90 تغییر داده، کارت‌های کلاس xx70 دیگر نمی‌توانند مثل قبل با پرچمداران نسل قبل رقابت کنند. اما کارت گرافیک RTX 4070 همچنان می‌توانست فاصله بیشتری با کارت گرافیک RTX 3080 داشته باشد، نه اینکه بین نسخه‌های 10 و 12 گیگابایتی آن قرار بگیرد. اگر انویدیا و شرکای آن تصمیم بگیرند قیمت کارت گرافیک RTX 4070 را کاهش بدهند، ممکن است این کارت بتواند فروش بهتری را تجربه کند. اما از طرف دیگر، کاهش قیمت این کارت گرافیک فشار بیشتری روی کلاس پائین‌تر خودش یعنی کارت‌های سری RTX 4060 قرار می‌دهد. باید صبر کنیم و ببینیم که شرکت انویدیا از اینجا به بعد، چه سیاستی برای قیمت‌گذاری کارت‌های خودش پیش می‌گیرد.

مطالب مرتبط

بدون امتیاز