کامپیوتر و سخت افزار

انویدیا تنها در سه ماهه دوم 900 تن پردازنده گرافیکی H100 را ارسال کرده است

به لطف اوج گیری تب صنعت هوش مصنوعی و سفارش‌های کلان ثبت شده در این رابطه، ظاهرا قرار است باز هم شاهد جا به جا شدن رکوردهای جدیدی در این رابطه باشیم. این روزها پردازنده‌های گرافیکی انویدیا H100 AI از نظر رکورد فروش در صدر همه نمودارها قرار گرفته‌اند. حالا شرکت تحقیقاتی Omdia فاش کرده است که شرکت انویدیا 900 تن پردازنده گرافیکی H100 را در سه ماهه دوم 2023 ارسال کرده است که رقم بسیار قابل توجه‌ای است.

برای هوش مصنوعی پردازنده ارزان AMD Ryzen را جایگزین H100 گران قیمت انویدیا کنید

پردازنده‌های گرافیکی انویدیا H100 یک عنصر حیاتی در صنعت هوش مصنوعی

هرچند که این آمار در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد، اما Omdia دلیل افشای وزن پردازنده‌های گرافیکی ترانزیت شده را فاش نکرده است. ولی خوب با توجه به نوع بیان حجم کالای جابه‌جا شده، می‌توان حدس زد که Omida ارقام حمل و نقل را از طریق منابعی همچون گمرک، اداره بندر یا شاید هم یک فروشنده به دست آورده است، اما هنوز قطعی نیست. برای محاسبه عدد واقعی، Omdia پیشنهاد هر واحد پردزانده گرافیکی H100 را حدود 3 کیلوگرم در نظر گرفته است. از این رو، تخمین زده می شود که انویدیا حدود 300،000 واحد پردازنده گرافیکی H100 در سه ماهه دوم فروخته باشد که حتی با در نظر گرفتن مقیاس‌های صنعتی باز هم با رقم بزرگی طرف هستیم.

ارسال 900 تن پردازنده گرافیکی H100
ارسال 900 تن پردازنده گرافیکی H100

رقم فاش شده توسط Omdia شامل “عوامل” زیادی است که باید در نظر گرفته شود، مانند وزن تک تک ماژول‌های H100 و پردازنده‌های گرافیکی، اما ما وارد این جزئیات نمی‌شویم زیرا می‌تواند موضوع را کمی کسل کننده کند. اما با توجه به اینکه تیم سبز ارقام بسیار خوبی را برای پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی خود پیش‌بینی کرده است، تاکید بر حجم حمل و نقل H100 ضروری است. مدتی قبل گزارش‌هایی منتشر شده بود که NVIDIA قصد دارد تا سال 2024 چیزی بین 1.5 تا 2 میلیون پردازنده گرافیکی هوش مصنوعی عرضه کند که اکثر آنها دارای چیپ H100 هستند و گزارش Omida نشان می‌دهد که این شرکت به خوبی در مسیر رسیدن به نقطه عطف خود قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید ...   نگاهی به کارت گرافیک GeForce RTX 4060 Ti Eagle OC گیگابایت

رونق genAI بدون شک شرکت‌های فناوری را در یک مسابقه قرار داده است و H100s ثابت کرده است که می‌تواند به عنوان یک عنصر تعیین کننده در این میان نقش بازی کند. با وجود چنین شرایطی، باید انتظار داشت که NVIDIA تا پایان سال به ارقام خیره کننده‌ای برسد و گزارش‌های مالی به سرعت در حال حرکت به سمت “مثبت” هستند.

می‌توان گفت که انویدیا یک انحصار قوی ایجاد کرده است و رقبای آن به هیچ وجه به حجم حمل و نقل شرکت نزدیک نیستند. به نظر می‌رسد که دوره‌ی جالبی پیش روی ما قرار دارد، به خصوص برای انویدیا که با این روند به زودی به چیزی بزرگ‌تر از یک تولید کننده کارت گرافیک تبدیل خواهد شد.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز