کامپیوتر و سخت افزار

افزایش دو برابری قیمت GeForce RTX 4090 در چین به دلیل ممنوعیت صادرات ایالات متحده

اعمال محدودیت‌های صادرات توسط ایالات متحده در مورد تراشه‌های گرافیک با عملکرد بالا، به ویژه انویدیا H800 و GeForce RTX 4090، تاثیر قابل توجهی بر وضعیت موجودی در پلتفرم‌های تجارت الکترونیک چینی داشته است و باعث افزایش قیمت آن‌ها شده است. موجودی اکثر خرده فروشان محبوب برای این کارت‌ها تمام شده است و برخی از فروشگاه‌های رسمی تا آنجا پیش رفته‌اند که آنها را از فهرست خارج کرده‌اند.

توجه به این نکته مهم است که این محدودیت ها، همانطور که در اسناد ECCN 3A090 ایالات متحده تعریف شده است، مشخص می کند که پهنای باند حافظه نباید از 600 گیگابایت بر ثانیه تجاوز کند و توان محاسباتی واحد پردازش ترکیبی نباید از 4800 TOPS تجاوز کند. از آنجایی که این قوانین تجمیع تمام توان واحد پردازش را فرض می کنند، RTX 4090 در دسته بندی محدود قرار می گیرد.

جزئیات افزایش قیمت GeForce RTX 4090

RTX 4090 ابتدا در اکتبر 2022 با قیمت 12،999 RMB عرضه شد. با این حال، کمترین قیمت فعلی که می توان یافت، شامل هزینه ارسال و حمل و نقل، 26،000 RMB است که در حال حاضر دو برابر قیمت اولیه است. حتی برخی کاربران گزارش داده‌اند که قیمت‌ها چهار برابر شده است. شایان ذکر است، فروشگاه‌های رسمی نیز فهرست‌های خود را حذف کرده‌اند، از جمله نسخه Founders خود شرکت انویدیا که بسیار دیرتر از سایر مناطق در چین منتشر شد.

این تغییرات در وضعیت موجودی و قیمت‌ها نشان می‌دهد که تاثیر محدودیت.های صادرات ایالات متحده بر بازار تجارت الکترونیک چینی قابل توجه است و باعث افزایش قیمت و کاهش توانایی دسترسی به این محصولات می‌شود.

قیمت GeForce RTX 4090 در چین به دلیل ممنوعیت صادرات ایالات متحده افزایش یافت
قیمت GeForce RTX 4090 در چین به دلیل ممنوعیت صادرات ایالات متحده افزایش یافت
قیمت گذاری RTX 4090 در چین (اکتبر 2023)

کشورهای تحت تحریم

لازم است به این نکته اشاره کرد که چین تنها کشوری نیست که تحت این محدودیت‌ها قرار گرفته است، اما بدون شک یکی از بزرگترین بازارهای بازی برای محصولات شرکت انویدیا است. علاوه بر چین، تعدادی از کشورهای دیگر نیز محدودیت‌های مشابهی در استفاده از محصولات شرکت انویدیا دارند.

بیشتر بخوانید ...   انویدیا تنها در سه ماهه دوم 900 تن پردازنده گرافیکی H100 را ارسال کرده است

بعضی از این کشورها عبارتند از: افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بحرین، بلاروس، بورما، کامبوج، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، کوبا، قبرس، مصر، اریتره، گرجستان، هائیتی، ایران، عراق، اردن، قزاقستان، کره شمالی، کویت، قرقیزستان، لائوس، لبنان، لیبی، ماکائو، مولداوی، منگولی، عمان، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، سومالی، سودان جنوبی، جمهوری سودان، سوریه، تاجیکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی، ازبکستان، ونزوئلا، ویتنام، یمن و زیمبابوه.

از آنجا که این کشورها برای شرکت انویدیا بازارهای مهمی هستند، این محدودیت‌ها می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر فروش و درآمد این شرکت داشته باشند. همچنین، این محدودیت‌ها نشان می‌دهند که این شرکت باید به نحو مناسب با شرایط سیاسی و اقتصادی هر کشور برخورد کند و راه‌حل‌های مناسبی برای رفع این محدودیت‌ها پیدا کند.

قیمت GeForce RTX 4090 در چین به دلیل ممنوعیت صادرات ایالات متحده افزایش یافت
قیمت GeForce RTX 4090 در چین به دلیل ممنوعیت صادرات ایالات متحده افزایش یافت
قیمت گذاری RTX 4090 در چین (اکتبر 2023)

اکنون، پیش‌بینی می‌شود که گیمرها در چین تمرکز خود را به سمت دستیابی به کارت‌های RTX 4080 تغییر دهند، زیرا محدودیت‌های جدید بر این کارت‌ها تأثیری ندارند. با توجه به اینکه فروش بازی در اولویت‌های شرکت انویدیا، در کنار مراکز داده جایگاه قابل توجهی دارد، دیدن یک مدل جدید RTX 4090 مطابق با قوانین به‌روز شده تعجب آور نخواهد بود. انویدیا سابقه توسعه چنین مدل‌هایی، اغلب با تغییرات سخت افزاری یا نرم افزاری را دارد. نمونه اخیر آن سری Lite Hash Rate است که عملاً نرخ استخراج ارزهای دیجیتال را به نصف کاهش داد. در حالی که جامعه ماینینگ کریپتو در نهایت راه‌هایی برای دور زدن این محدودیت پیدا کرد، اما چندین ماه طول کشید تا این کار انجام شود.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)