کامپیوتر و سخت افزار

اطلاعات جدید در مورد پردازنده های لپتاپ Arrow Lake و Panther Lake اینتل


اطلاعات جدیدی در رابطه با نسل بعدی پردازنده های Arrow Lake Core Ultra 200 و Panther Lake Core Ultra 300 شرکت اینتل برای لپتاپ ها افشا شده است.

با این تفاسیر، به نظر می‌رسد کمپانی اینتل پردازنده‌های Arrow Lake و Panther Lake را برای لپتاپ‌ها آماده می‌کند تا نسل بعدی تراشه‌های Core Ultra 200 و Core Ultra 300 را تامین کند.

به تازگی nbd.ltd، اطلاعات چندین تراشه نسل بعدی Arrow Lake Core Ultra 200 و Panther Lake Core Ultra 300 شرکت اینتل را که برای پلتفرم‌های لپتاپ طراحی شده‌اند، افشا کرده است. به نظر می‌رسد که این اطلاعات فاش شده، گره‌های فرآیند احتمالی را که توسط این تراشه‌ها استفاده خواهد شد، مشخص می‌کند.

اطلاعات افشا شده در رابطه با پردازنده های لپتاپ Arrow Lake و Panther Lake

در رابطه با سری Arrow Lake شرکت اینتل می‌توان گفت، خانواده پردازنده‌های Core Ultra 200 در چندین پلتفرم کامپیوتری از جمله دسکتاپ و لپتاپ گسترش می‌یابد. این تراشه‌ها در چهار بخش اصلی همچون، «S» برای کامپیوترهای دسکتاپ، «HX» برای لپتاپ‌های پیشرفته، «H» برای لپتاپ‌های پرفورمنس و «U» برای طراحی‌های کم مصرف، به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه این مطلب بیشتر در رابطه با انواع پردازنده‌های لپتاپی که فاش شده‌اند تمرکز خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که پردازنده‌های رده بالای Arrow Lake-HX Core Ultra 200 کمپانی اینتل، با 8 هسته P مبتنی بر معماری Lion Cove و 16 هسته E مبتنی بر معماری هسته Skymont به بازار خواهد آمد. این تراشه‌ها بسیار شبیه به پردازنده‌های دسکتاپ هستند و از پیکربندی‌های دای مشابهی برخوردار خواهند بود که در گذشته در سری HX دیده بودیم. پردازنده‌های Arrow Lake-H در پیکربندی‌های استاندارد 14 هسته‌ای با حداکثر 6 هسته P و 8 هسته E ارائه می‌شوند که مشابه تراشه‌های Raptor Lake-P/H است.

علاوه بر این، تراشه‌های کم مصرف Arrow Lake-U با پیکربندی 10 هسته‌ای با حداکثر 2 هسته P و 8 هسته E به بازار عرضه می‌شوند.

در زیر طیف کاملی از تراشه‌هایی که اطلاعات آن‌ها به بیرون درز کرده آورده شده است:

  • Arrow Lake-S 24-Core 8+16 (LGA 1851) – با 3.6 گیگاهرتز / 36 مگابایت حافظه کش L3
  • Arrow Lake-S 14 -Core 6+8 (LGA 1851) – با  2.8 گیگاهرتز / 24 مگابایت حافظه کش L3
  • Arrow Lake-S 6-Core 6+0 (LGA 1851) – با 2.8 گیگاهرتز / 18 مگابایت حافظه کش L3
  • Arrow Lake-HX 16-Core 8+8 (FCBGA) – با 2.9 گیگاهرتز / 30 مگابایت حافظه کش L3
  • Arrow Lake-HX 14-core 6+8 (FCBGA) – با 3.0 گیگاهرتز / 24 مگابایت حافظه کش L3
  • Arrow Lake-H 14-Core 6+8 (FCBGA) – با TBD
  • Arrow Lake-U 10-Core 2+8 (FCBGA) – با TBD
اطلاعات جدید در مورد پردازنده های لپتاپ Arrow Lake و Panther Lake اینتل

پردازنده‌های Arrow Lake-H گرافیک‌های سطح GT2 را بر اساس معماری گرافیکی Arc Alchemist Xe-LPG+ ارائه می‌کنند و پردازنده‌های Arrow Lake-HX iGPU Arc معماری Xe-LPG موجود را مانند انواع دسکتاپ حفظ خواهند کرد. پردازنده‌های Arrow Lake-U از iGPU Arc Xe-LPG+ نیز استفاده می‌کنند، اما فقط در طرح‌های GT1. بخش جالب‌تر در مورد این اطلاعات افشا شده این است که به گره پردازش N3B برای پردازنده Arrow Lake-H اشاره می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد که کمپانی اینتل همچنان از گره پردازش شرکت TSMC برای تراشه‌های لپتاپ رده بالای بعدی خود استفاده می‌کند. به گفته miktdt@، تایل محاسباتی از گره فرآیند N3B بهر خواهد برد در حالی که تایل iGPU بر اساس گره فرآیند N4 است.

علاوه بر پردازنده Arrow Lake کمپانی اینتل، گزارش‌های جدیدی نیز در رابطه با پردازنده‌های Intel Panther Lake Core Ultra 300 در نسخه‌های UH، UPH و P وجود دارد. این تراشه‌ها در حال حاضر بر روی پلتفرم‌های مرجع در حال ارزیابی هستند و خود کمپانی اینتل به تازگی اعلام کرده است که با قطعات PTL در گره 18A، به وضعیت Power On دست یافته است.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد شرکت اینتل قصد دارد دوباره حافظه داخلی LPDDR5X را به تراشه‌های کم مصرف Panther Lake-U برای پلتفرم‌های باریک و سبک اضافه کند. این کمپانی مدتی پیش تأیید کرده است که مجموعه پردازنده‌های Panther Lake، عملکرد ارائه شده توسط تراشه‌های Lunar Lake را افزایش می‌دهد و پیکربندی‌های DRAM انعطاف‌پذیرتری را برای کاربران خود فراهم می‌کنند، بنابراین شما با این پردازنده‌ها به ظرفیت‌های LPDDR5X 16 یا 32 گیگابایتی محدود نخواهید شد. اطلاعات فاش شده جدیدتر در رابطه با پردازنده‌های Panther Lake نیز وجود تراشه‌های H را با 12 هسته Xe بر اساس IP گرافیکی Celestial تایید کردند.

یک اطلاعات جدیدتر از سوی کمپانی دل نشان داد که پردازنده‌های Arrow Lake-H/P/U شرکت اینتل احتمالاً در اوایل سال 2025 در طول رویداد CES 2025 به بازار عرضه خواهند شد در حالی که پردازنده‌های Panther Lake در اوایل سال 2026 در دسترس قرار می‌گیرند.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)