کامپیوتر و سخت افزار

آیا پروژکتور می‌تواند جای تلویزیون را بگیرد؟

 

آیا پروژکتور می‌تواند جای تلویزیون را بگیرد؟ تماشای فیلم و سریال به یکی از سرگرمی های روزانه ما تبدیل شده است ،مطمئنا امروزه در هر خانه ای تلویزیون است، اما برای اینکه افراد حس سینما رفتن در خانه خود بگیرند به دنبال نمایشگر های بزرگ تر می گردند . ویدئو پروژکتور ها یکی از ابزارهایی است که به ذهن مخاطبان می رسد اما ارزش خرید و جایگزین تلویزیون های بزرگ تر دارد یا نه ،سوال آنها می باشد . بسیاری از پروژکتورها جمع‌وجور و سبک‌وزن هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را از اتاقی به اتاق دیگر جابه‌جا کرد یا حتی برای شب‌های فیلم حیاط‌ خلوت به بیرون رفت شما می‌توانید به‌راحتی اندازه تصویر را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید.؛ اما با این حال احتیاج به یک محیط کم‌نور و تاریک برای پخش فیلم دارند و حتی بهترین پروژکتور کیفیت تصویر پایین‌تری نسبت به تلویزیون‌های بزرگ خانگی دارند. توجه کنید که پروژکتور برای بهتردیده‌شدن احتیاج به بلندگوی اضافی، کابل‌ها برای اتصال برق دارد.

تلویزیون بخرم یا پروژکتور

تلویزیون بخرم یا پروژکتور؟ وقتی که صحبت از تغییر دکوراسیون و طراحی سینمای خانگی می‌ شود، دوست دارید تصمیمات جدیدی در این زمینه بگیرید به‌اندازه، سبک و فناوری نمایشگر ویدیوئی خود فکر می‌کنید در نهایت انتخاب شما به این ختم می‌شود. آیا پروژکتور بخرم یا یک تلویزیون بزرگ. باید عرض کنم که گرچه تماشای فیلم بازی ورزش در پروژکتور خوشایند است ولی یک سری نکات است که در هنگام خرید باید رعایت کنید.

تلویزیون یا پروژکتور

  • اگر در جایی زندگی می‌کنید که فضای محدود دارید، تلویزیون گزینه مناسب‌تری است چون جایگیری کمتری دارد.
  • صفحه‌نمایش بزرگ فضای بیشتری می‌خواهد که قطعاً پروژکتور انتخاب بهتری است با پیشرفت علم و تکنولوژی تلویزیون بزرگ از لحاظ کیفیت تصویر بالاتری به‌ویژه در زمینه نسبت کنتراست و سیاهی‌های عمیق به اکثر پروژکتورها برخوردار شدند.
  • ویدئو پروژکتورها HDR لازم (محدوده دینامیکی بالا) برای نمایش ندارند با این حال پروژکتورهای حرفه‌ای و گران قیمت می‌توانند کیفیت تصویر بسیار خوبی ارائه دهند که به سطح تلویزیون‌های بزرگ پرچم‌دار نزدیک باشد.
  • پروژکتورها درمحیط‌های روشن درست عمل نمی‌کنند در محیط‌های روشن تلویزیون کیفیت برتری دارد. پروژکتور محیط تاریک و نیم تاریک را می‌پسندند تا شما تصویر بزرگ‌تری و باکیفیت مورد دلخواه خود را به‌درستی ببینید.
  • مسئله دیگری که در هنگام خرید باید توجه کنید لامپ پروژکتور است لامپ پروژکتور باید مرتب تعویض شود که هزینه‌بر است ولی تلویزیون از این نظر مقرون‌به‌صرفه‌تر است و نیاز به تعویض دائم ندارد. افت روشنایی لامپ پروژکتور هم یک مسئله است که باعث کاهش کیفیت تصویر می‌شود.
  • به نظر من انتخاب تلویزیون، برای کسانی که در فضای محدودی زندگی می‌کنند مناسب تر است. برای شما که کیفیت تصویر مهم است اصولاً تلویزیون بزرگ برای منزل بهترین گزینه است. ویدئو پروژکتور بیشتر برای کنفرانس‌ها سالن‌های همایش سمینارها بهترین انتخاب است. آن هم با محیط تاریک که تصویری بزرگ‌تری برای دورترین فرد در انتهای سالن به نمایش بگذارد.

معایب استفاده از پروژکتور برای تماشای تلویزیون

تلویزیون یا پروژکتور

پروژکتورها با آن‌که دارای مزایایی هستند، معایبی هم دارند که در اینجا برخی از معایب احتمالی استفاده از پروژکتور برای تماشای تلویزیون آورده شده‌است:

روشنایی

پروژکتورها به‌طور کلی سطح روشنایی کمتری در مقایسه با تلویزیون‌ها دارند که می‌تواند مشاهده واضح تصویر را در اتاقی با نور روشن دشوار کند. این می‌تواند محیط دید مطلوب را به یک اتاق کم‌نور محدود کند.

کیفیت تصویر

در حالی که پروژکتورهای مدرن کیفیت تصویر خوبی ارائه می‌دهند، ممکن است با کیفیت تصویر و دقت رنگ تلویزیون‌های سطح بالا، به‌خصوص از نظر نسبت کنتراست و سطوح سیاه، مطابقت نداشته‌باشند. تلویریون‌های OLED کیفیت تصویر بسیار بهتری نسبت به هر پروژکتوری ارائه می‌دهند.

تعمیر و نگهداری

پروژکتورها نیاز به تعویض منظم لامپ دارند که می‌تواند پرهزینه باشد. لامپ پروژکتور از نوع ال ای دی می‌باشد. عمر لامپ پروژکتور معمولاً کمتر از طول عمر یک تلویزیون است.

پیچیدگی راه‌اندازی

پروژکتورها معمولاً در مقایسه با اتصال ساده تلویزیون به تنظیمات و پیکربندی بیشتری نیاز دارند، مانند قرار دادن ویدئو پروژکتور، تراز کردن تصویر، و مدیریت کابل‌ها.

ویدئو پروژکتور

محدودیت‌های اندازه نمایشگر

پروژکتورها با اندازه صفحه‌نمایش یا سطح دیوار محدود می‌شوند. اندازه صفحه‌نمایش بسیار بزرگ ممکن است در همه فضاهای زندگی قابل‌اجرا نباشد.

مصرف برق

پروژکتورها معمولاً انرژی بیشتری نسبت به تلویزیون‌های با اندازه مشابه مصرف می‌کنند.

حساسیت به نور محیط

پروژکتورها در اتاق‌هایی با نور کنترل شده بهترین عملکرد را دارند. نور محیط می‌تواند تصویر را شسته و کنتراست را کاهش دهد.

صدا

ویدئو پروژکتور و تلویزیون هر دو دارای سیستم بلندگو می‌باشند ولی پروژکتور برای صفحه‌نمایش به این بزرگی برای نتایج بهتر به یک سیستم صوتی جداگانه احتیاج دارد.

ویدئو وال‌ها بهترین جایگزین پروژکتورها و تلویزیون

ویدئو وال خانگی

بعد از یک سری اختلاف‌نظر در مورد ویدئو پروژکتور و تلویزیون‌های بزرگ ویدئو وال‌ها را بررسی می کنیم. اصولاً ویدئو وال‌ها بهترین جایگزین پروژکتورها و تلویزیون های بزرگ هستند که به علت داشتن ویژگی های تصویری متفاوت، آن ها را نسبت به پروژکتور و تلویزیون خاص می‌کند.

ما در زمانی زندگی می‌کنیم که دیواره‌ها می‌توانند صحبت کنند آنها به‌عنوان ویدئو وال شناخته می‌شوند که می‌توانند با تصاویر چندگانه ما را مجذوب خود کنند. ابتدا با اصول اولیه ویدئو وال‌ها شروع می‌کنیم.

ویدئو وال‌ها چگونه سیستمی هستند؟ ویدیو وال ها از کنار هم قرار گرفتن چندین نمایشگر یا ماژول هایی LED تشکیل شده و یک تصویر یکپارچه و بزرگتر را نمایش می دهد .

ویدئو وال‌ها بسیار کاربردی‌تر و مؤثرتر از پروژکتور ها هستند. دارای نصب ثابت و نیاز به فضای کمتری دارند. در صورتی که پروژکتور هم برای صفحه نمایش و هم برای دستگاه پروژکتور به فضا نیاز دارد.

ویدئو پروژکتورها برای دسترسی به شبکه برق اغلب با کابل‌های مزاحم همراه است. در صورتی که ویدئو وال‌ها بدون کابل‌هایی که از روی زمین عبور می‌کند تغذیه می‌شوند.

ویدئو وال‌ها کیفیت تصویر بسیار بالایی دارند به‌دلیل استفاده از پیکسل‌های نوری با رزولوشن بالا اما ویدئو پروژکتور به‌طور معمول کمی پایین‌تر از ویدئو وال می‌باشد.

ویدئو وال‌ها روشنایی بسیار بالایی دارند. معمولاً بین 1000 تا 5000 نیت. حتی در محیط‌های روشن قابل مشاهده هستند. ویدئو پروژکتور در مقایسه با تلویزیون بزرگ و ویدئو وال در محیط‌های روشن عملکرد ضعیف تری دارد.

خرید ویدئو وال ممکن است در نگاه اول گران تر به نظر می رسد اما از تجاری یک نمایشگر هست عمر بسیار بالایی دارد و قابل ارتقا و آپدیت می باشد؛ از نگاه دیگر خاص و لاکچری بودن قابل مغازه با هیچ تلویزیونی نیست !

نتیجه‌گیری

امروزه با پیشرفت علم و فناوری روز به‌روز از اندازه صفحه نمایش‌های خانگی کاسته شده و رفته رفته جای خود را به صفحه‌نمایش بزرگ سینمایی می‌دهد. گرچه پروژکتور یک صفحه‌نمایش بزرگ می‌دهد اما کنتراست و کیفیت تصویر پایین‌تری نسبت به تلویزیون‌های بزرگ خانگی ارائه می‌دهد. صفحه نمایش‌های دیگری به نام ویدیووال‌ها با صفحه‌نمایش عظیم با فناوری پیشرفته‌ای است که برنامه‌های ورزشی، آثار هنری، فیلم و ورزش، به‌طور همزمان در یک قاب نمایش می‌دهد که رزولوشن و کیفیت تصویر بالاتری نسبت به تلویزیون‌های بزرگ خانگی و پروژکتور دارند و قابل کنترل و تنظیم هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا