بازار خودرو

گرانفروشی خودرو و سرپیچی از مصوبه شورای رقابت را گزارش کنید!


با وجود مصوبه شورای رقابت در خصوص مقابله با گرانفروشی خودرو توسط خودروسازان خصوصی در صورت تخلف امکان گزارش به وزارت صمت و سازمان تعزیرات حکومتی وجود دارد.

حدود سه هفته‌ از طی شدن مراحل نهایی مصوبه شورای رقابت در خصوص قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی گذشته و باوجود تمام بحث‌های پیش‌آمده درباره اجرا یا تجدید‌نظر در آن، بالاخره بر الزام به رعایت آن توسط خودروسازان مونتاژی تاکید شد.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

ضمن اینکه طی جلسه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کرد، نمایندگان پنج خودروساز خصوصی بالاخره اجرای مصوبه شورای رقابت را مورد پذیرش قرار دادند. بعد از آن نیز، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان طی اطلاعیه‌ای ضوابط قیمت‌گذاری و فروش خودروهای مونتاژی را به شرکت‌های خصوصی ابلاغ کرد.

بیشتر بخوانید: قیمت خودروهای مونتاژی رسما تصویب شد؛ مونتاژکاران کوتاه می‌آیند؟ [+جدول]

تداوم گرانفروشی خودرو با وجود مصوبه شورای رقابت

هم‌اکنون نیز حدود 10 روز از این امر (ابلاغ ضوابط قیمت‌گذاری) می‌گذرد، بااین‌حال همچنان خودروسازان خصوصی به بهانه عدم دریافت مصوبه شورای رقابت به گرانفروشی خودرو تداوم بخشیده و قیمت‌های تعیین‌شده از سوی خودشان را کاهش نداده‌اند.

گرانفروشی خودرو

لذا همچنان لیست قیمتی‌ محصولات، به مونتاژکاران اختصاص دارد نه شورای رقابت که در پی مقابله با این موضوع است. به ادعای برخی مشتریان همچنین خودروسازان خودروهای مرحله اول فروش یکپارچه را که زمان تحویلشان فرا رسیده، با قیمت‌های اعلامی خود شرکت فاکتور کرده‌اند. لذا تعداد فراوانی از مشتریان، خودرو را با قیمت شرکتی تحویل گرفته‌اند و نه قیمت مصوب شورای رقابت. همچنین در مرحله ثبت درخواست خودرویی مرحله دوم فروش یکپارچه هم فعلاً قیمت قطعی مشخص نشده است.

با این وجود براساس قانون، مصوبه شورای رقابت لازم‌الاجرا است، لذا شرکت‌ها مکلف به اجرای آن شده‌اند و مردم قادر خواهند بود تا در هنگام روبرویی با این تخلف، شکایات خود را از طریق سامانه 124 (وزارت صنعت، معدن و تجارت) و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری کنند. در استان‌ها هم این افراد این امکان را دارند تا در راستای این امر از طریق سازمان صمت استان‌ها مبادرت ورزند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص گزارش گرانفروشی خودرو به وزارت صمت و تعزیرات چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا