بازار خودرو

پژو 206 صندوقدار بخریم یا پارس TU5؟


دو مورد از سدان‌های نسبتا اقتصادی که طرفداران زیادی در بازار ایران پیدا کرده‌اند و بسیاری از خانواده‌ها به‌ویژه افراد با توان مالی متوسط، تمایل زیادی به خرید آنها نشان می‌دهند، پژو ۲۰۶ صندوقدار و پارس TU5 هستند. اما کدام‌یک از این دو محصول ایران خودرو ماشین بهتری است و خرید آن منفعت بالاتری برای مالک به دنبال می‌آورد. با دیجیاتو همراه باشید تا به این سوال که ضمن مقایسه پژو 206 صندوقدار و پژو پارس TU5 به این سوال پاسخ دهیم که پژو 206 صندوقدار بخریم یا پژو پارس TU5 پاسخ روشنی بدهیم.

پژو ۲۰۶ صندوقدار بخریم یا پارس TU5؟

پژو 206 صندوقدار بخریم یا پارس TU5

مقایسه پژو 206 صندوقدار با پژو پارس TU5 از نظر طراحی بیرونی و کابین

در اولین گام از مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و پارس TU5 بهتر است این دو خودرو خانوادگی را از نظر طراحی بدنه و همچنین جنبه‌های مرتبط با کابین مورد تحلیل و ارزیابی قرار بدهیم. از نظر طراحی بدنه مشخص است که پژو ۲۰۶ فرم زیباتری دارد و اصولا خودرو جذاب‌تری به‌حساب می‌آید. اما پژو پارس هم توانسته ابهت بصری خاصی در بازار ایران برای خود به وجود آورد و استایل نسبتاً عامه‌پسندی را از خود به نمایش بگذارد.

 پارس TU5

البته همان‌طور که می‌دانید این دو سدان جزو محصولات قدیمی شرکت پژو به‌حساب می‌آیند و مسلما در برابر خودروهای امروزی حرف زیادی برای گفتن ندارند. اما به هر حال در بازار ایران رقیب چندانی هم برای آنها پیدا نمی‌شود و بر این اساس می‌توان هر دو محصول را جزو خودروهای نسبتا زیبای بازار به‌حساب آورد. اما به هر حال ۲۰۶ صندوقدار استایل جذاب‌تری را با وجود برخی کاستی‌ها از خود به نمایش می‌گذارد و می‌تواند ماشین زیباتری در مجموع به‌حساب بیاید. 

پژو 206 صندوقدار بخریم یا پارس TU5

در مورد طراحی کابین هم پژو ۲۰۶ دلپسندتر به نظر می‌رسد. طراحی داشبورد پژو پارس گرچه نسبت به نمونه‌های قدیمی‌تر آن بهتر شده و به‌ویژه فرم غربیلک ‌فرمان آن جلوه مطلوبی دارد، اما به طور کل باز هم می‌توان نتیجه گرفت که فضای درونی کابین پژو ۲۰۶ از جذابیت بصری بیشتری برخوردار است.

کابین 206

البته فارغ از بحث جذابیت بصری، بسیاری از کاربران کابین پژو پارس را دلبازتر از پژو ۲۰۶ می‌دانند و حضور در آن را همراه با آسایش بیشتری تلقی می‌کنند. دلیل این موضوع هم کاملا واضح است؛ چراکه پژو پارس فاصله محوری بزرگ‌تری دارد و صندلی‌های ردیف اول و به‌ویژه ردیف دوم این خودرو بسیار جادارتر از ۲۰۶ هستند. مخصوصا که ردیف دوم پژو ۲۰۶ بسیار تنگ بوده و افراد حاضر در آن محدودیت‌های بسیار زیادی را تجربه می‌کنند. در مورد صندوق عقب هم باید بدانید که پژو پارس فضایی معادل ۴۷۰ لیتر را ارائه می‌دهد این در حالی است که صندوق عقب پژو ۲۰۶ دارای گنجایش حدود 400 فلان لیتر است؛ بنابراین باز هم برتری با پژو پارس است.

کابین پارس TU5

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار با پژو پارس از نظر فنی

در ادامه پاسخ به سوال «پژو ۲۰۶ صندوقدار بخریم یا پژو پارس tu5؟» به بحث مقایسه فنی این دو خودرو می‌رسیم. لازم است بدانید که موتور و گیربکس این دو محصول ایران خودرو کاملا مشترک است و تفاوت زیادی در آنها مشاهده نمی‌شود. هر دو مدل از موتور ۱۶ سوپاپ tu5 به قدرت ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور استفاده می‌کنند. یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی هم به این پیشرانه کوپل شده تا نیروی موتور را به چرخ‌های جلو انتقال دهد.

موتور پارس TU5

در این بین به دلیل وزن بیشتر پژو پارس و ابعاد بزرگتر بدنه آن، چابکی پارس ال ایکس در مقایسه با ۲۰۶ صندوقدار نسبتا پایین‌تر است. چرا که شتاب صفر تا صد پژو پارس tu5 حدود 13.2 ثانیه اعلام شده و این در حالی است که پژو ۲۰۶ صندوقدار می‌تواند طی مدت زمان 11.4 ثانیه از حالت درجا به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. بنابراین پژو ۲۰۶ صندوقدار از لحاظ شتاب نسبت به پژو پارس برتری محسوسی دارد و در مجموع خودروی چابک‌تری برای شما خواهد بود. ضمنا مصرف سوخت آن هم پایین‌تر است.  

با مطالعه جدول زیر مشخصات فنی این دو خودرو در مقایسه با یکدیگر به اطلاع شما می‌رسد:

نوع خودرو پارس LX پژو 206 صندوقدار v8
موتور تیوفایو– 1.5 لیتری تنفس طبیعی تیوفایو – 1.5 لیتری تنفس طبیعی
توان (اسب بخار) 105 105
گشتاور (نیوتن متر) 142 142
گیربکس 5 دنده دستی 5 دنده دستی
شتاب 0-100 (ثانیه) 13.2 11.4
میانگین مصرف سوخت (لیتر در 100 کیلومتر) 7.5 6.61
بیشترین سرعت (KM\H) 190 193

مقایسه امکانات پژو پارس تیو 5 و 206 صندوق دار v8

نوع تجهیزات در نظر گرفته شده برای پژو پارس ال ایکس و پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل v8 تقریبا در یک سطح است و امکاناتی مثل دو کیسه هوا، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سامانه ترمز ضد قفل abs و ebd، ترمز دیسکی عقب به صورت سفارشی، آینه‌های جانبی برقی مهمترین تجهیزات این دو محصول ایران خودرو را تشکیل می‌دهند.

پژو 206 صندوقدار بخریم یا پارس TU5

البته پژو پارس ال ایکس به دلیل بهره‌مندی از سامانه آینه‌بغل‌های تاشونده برقی و همچنین تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو به اضافه چند مورد تجهیزات جزئی دیگر، نسبت به حریف هم‌خانواده خود از نظر میزان آپشن‌های رفاهی برتری جزئی دارد.

پژو ۲۰۶ صندوقدار بخریم یا پژو پارس tu5 ؟

اگر بخواهیم یک پاسخ جامع برای سوال «پژو 206 صندوقدار بخریم یا پارس tu5؟» ارائه دهیم باید ابتدا نوع نیاز و کاربرد مشتری از یک خودروی سدان داخلی را مشخص کنیم. در این راستا باید بدانید که پژو ۲۰۶ صندوقدار ضمن برخورداری از طراحی ظاهری نسبتا به‌روزتر، سواری چابک و مهیج‌تری ارائه می‌دهد و در زمینه مانورپذیری هم می‌شود گفت که کمی بهتر از حریف خود عمل می‌کند. ضمنا می‌توان سیستم تعلیق آن را کمی اسپرت‌تر از پژو پارس تلقی کرد، هرچند شاید این قضیه برای مشتریان عادی خیلی قابل احساس نباشد.

البته یکی از مهمترین محدودیت‌های پژو ۲۰۶ صندوقدار فضای تنگ صندلی‌های ردیف دوم آن است که این خودرو را برای خانواده‌های پرجمعیت نامناسب می‌کند. بنابراین اگر چنین معیارهایی جزو اولویت‌های شماست و با فضای نسبتا تنگ‌تر کابین پژو ۲۰۶ صندوقدار مشکلی ندارید، می‌توانید این خودرو را به پژو پارس ترجیح دهید.

پژو 206 صندوقدار بخریم

اما در سوی دیگر پژو پارس ال ایکس فضای کابین نسبتا جادارتری ارائه می‌دهد، صندوق عقب آن می‌تواند تا حد زیادی نیازهای مسافرتی یک خانواده پنج نفر را برآورده سازد و از لحاظ پرستیژ اجتماعی نیز می‌شود گفت که پژو پارس lx اندکی بر حریف خود برتری دارد و اصطلاحا خودروی باکلاس‌تری به‌حساب می‌آید؛ بنابراین اگر اولویت‌های شما در این راستا است، پژو پارس هم می‌تواند انتخاب اول شما در این میان باشد. همچنین باید اضافه کنیم هر دو خودرو از لحاظ قطعات فنی و همچنین لوازم‌ بدنه محدودیت خاصی ندارند اما به طور کلی لوازم بدنه پژو پارس کمی نسبت به پژو ۲۰۶ ارزان‌تر خواهد بود.

مقایسه قیمتی پژو 206 صندوقدار و پارس tu5

در حال حاضر و در زمان نگارش این نوشته ۲۰۶ صندوقدار در مدل ۱۴۰۰ در بازار آزاد بهایی برابر با ۳۸۰ میلیون تومان دارد. مدل ۱۳۹۹ آن نیز بهایی برابر با ۳۵۶ میلیون تومان دارد.

در مورد پژو پارس TU5 داستان کمی متفاوت است. این خودرو در بازار آزاد در مدل ۱۴۰۱ بهایی برابر با ۴۳۰ میلیون تومان داشته و قیمت کارخانه‌ای آن کمتر از ۲۱۲ میلیون تومان است.

همین اختلاف قیمت فاحش کارخانه و بازار پژو پارس سبب شده که این محصول ایران خودرو به یکی از جذابترین خودروها برای دلالان تبدیل شود.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا