بازار خودرو

مقایسه جک J4 و راین R3؛ خودروهای اقتصادی 500 میلیونی از جمهوری خلق چین


در روزگاری نه‌چندان دور، خودروهای اقتصادی چینی یک‌باره به بازار ایران هجوم آوردند. هرگوشه بازار را که نگاه می‌کردید، یک خودرو هاچ‌بک یا سدان اقتصادی از مبدأ چین قابل مشاهده بود. با‌این‌حال روند حیات خودروهای اقتصادی چینی طی مدت کوتاهی به زوال رسید، تا جایی که امروزه به‌جز جک J4 و راین R3 اتومبیل‌های صفر کیلومتر دیگری را به‌سختی می‌توان یافت که ضمن برخورداری از ساختاری اقتصادی، از کیفیتی قابل‌قبول نیز بهره‌مند باشند، از‌همین‌رو تصمیم گرفتیم تا در قالب این مطلب به مقایسه جک جی 4 کرمان موتور و راین R3 از راین خودرو بپردازیم.

سال‌های میانی دهه 1390 خورشیدی، دوران اوج خودروهای اقتصادی چینی در بازار ایران بود. در این دوره انواع خودروهای اقتصادی با گیربکس‌های اتوماتیک یا دنده‌ای و از برندهای گوناگون در دسترس مشتریان ایرانی قرار داشتند. کافی است فقط یک نگاه به اسامی این خودروها داشته باشیم: دانگ فنگ H30 کراس، لیفان X50، بسترن B30، وولکس C30، ولا V5 یا راین V5، جیلی GC6، جک J5، ام وی ام 550، ام وی ام 530 و جک J4. از بین انبوه خودروهایی که ذکر کردیم، تنها جک J4 همچنان روی خط تولید کرمان موتور باقی مانده و سایر خودروها با توقف تولید مواجه شده‌اند.

مقایسه جک J4 و راین R3

جک J4 به‌طور سنتی با خودروهایی همچون جیلی GC6 یا بسترن B30‌ رقابت می‌کند اما توقف تولید دو رقیب به این خودرو کمک کرد تا پس از مدت‌ها نفسی تازه کند. با‌این‌حال فراغت جک J4 چندان دوام نیافت، چرا که خودروی راین پس از چند سال غیبت با مدل راین R3 به بازار برگشت. این خودرو نیز یک هاچ‌بک کراس اقتصادی چینی است و خاطره خودروهایی همچون لیفان X50 را برای مخاطبان ایرانی زنده می‌کند. آنچه در ادامه خواهید خواند، بررسی و مقایسه جک J4 و راین R3 به‌عنوان معدود خودروهای اقتصادی چینی در‌حال تولید بازار ایران است.

مقایسه طراحی

سخن گفتن درباره طراحی ظاهری خودروهای اقتصادی در تمامی نقاط جهان بیهوده است. این خودروها به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که هزینه ساخت آن‌ها در پایین‌ترین حد خود باشد. به همین دلیل است که طراحی آن‌ها معمولاً ساده و بدون جزئیات است. با‌این‌حال خودروهای چینی با استانداردهای جهانی مافوق اقتصادی محسوب می‌شوند!

مقایسه جک J4 و راین R3 از نظر طراحی بدنه

به‌طور کلی می‌توان گفت که جک J4‌ ظاهر خارجی بهتری نسبت به راین R3 دارد. این خودرو در یک سگمنت مشخص، یعنی سدان شکل گرفته است و از‌این‌رو در مقایسه با راین R3 که هویت چندان مشخصی ندارد، زیباتر به‌نظر می‌رسد. مشخص‌بودن بخش و پلتفرم به جک J4 کمک کرده است تا ظاهر هماهنگ‌تری را به مشتری ارائه دهد، در حالی که مشخص نیست راین R3 دقیقاً میخواسته کراس اوور باشد یا هاچ بک یا مینی ون؟

سبک طراحی چراغ‌های جلو و عقب و خط‌های نمای جانبی در جک J4، ظاهری زیبا و بدون پیچیدگی را به نمایش می‌گذارند که برای یک خودرو اقتصادی قابل‌قبول است. در سوی مقابل چراغ‌های جلو بزرگ راین R3 به مشتری القا می‌کنند که با یک مینی‌ون روبه‌رو است. با این وجود طول کوتاه خودرو در نمای جانبی موجب شده است تا بیننده با یک معما روبه‌رو شود. ظاهر راین R3 در نمای عقب نیز بسیار ساده است و همخوانی چندانی با قسمت جلو ندارد. البته این مشکل به دوره عمر این خودرو مربوط می‌شود، چرا که سابقه تولید راین R3‌ با عنوان چانگان CX20 به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد!

نقطه ضعف‌های مشترک تمامی خودروهای اقتصادی را می‌توان در دو خودرو مشاهده کرد. برای مثال سپر جلو جک J4 بیش از حد ساده و اقتصادی طراحی شده است و حتی چراغ‌های دی‌لایت نیز روی آن در نظر گرفته نشده‌اند، البته کرمان موتور از پاییز امسال دی‌لایت را به جک J4 افزوده است. در سوی مقابل راین R3 کمتر اقتصادی به‌نظر می‌رسد، اما ظاهر قدیمی آن چندان برای مشتریان امروزی جذاب نیست.

مقایسه جک J4 و راین R3 در فضای داخلی

طراحی داخلی جک J4 را می‌توان نسخه چینی و ارزان‌تر کابین هیوندای اکسنت نسل چهارم دانست. البته این کپی‌برداری یا الهام‌گیری چندان مشکل‌ساز نبوده است، چرا که حاصل کار زیبا و موزون از آب در آمده است و ادوات کنترلی در مکان مناسبی قرار گرفته‌اند. فضای کابین این خودرو نیز برای چهار سرنشین بزرگسال راحت است و سواری راحتی را با این خودرو تجربه خواهید کرد. با‌این‌حال کمبود امکاناتی همچون سانروف و نمایشگر سیستم صوتی به زیبایی کابین جک J4 لطمه وارد کرده است.

کابین راین R3‌ نیز از نظر سبک طراحی، پیرو اصول به‌کار رفته در کراس‌اوورهای هم‌دوره خودش بوده است. برای مثال می‌توانید شباهت‌‌های میان کابین راین R3 و بی وای دی S6 را مشاهده کنید که هر دو آن‌ها متعلق به یک دوره زمانی بوده‌اند. به عبارت دیگر کابین راین R3 احساس نشستن در خودرویی بزرگ‌تر را به شما القا می‌کند. خوشبختانه خودروسازان راین هاچ‌بک کراس خود را به نمایشگر بزرگ سیستم صوتی تجهیز کرده است. علاوه بر آن یک نمایشگر بزرگ‌تر دیجیتالی نیز وظیفه نمایش تاریخ و دما را در قسمت بالاتر برعهده دارد.

مقایسه جک J4 و راین R3 در فضای داخلی

در مقایسه جک J4 و راین R3 از نظر طراحی و مواد به‌کار رفته در کابین، نمی‌توان یک خودرو را به‌عنوان برنده قطعی اعلام کرد. مشتریانی که واقع‌گرا و به سبک طراحی سیال و هماهنگ علاقه‌مند هستند، بایستی جک J4 را انتخاب کنند. در سوی مقابل راین R3 برای مشتریانی مناسب است که آپشن‌پسند هستند و به جزئیات کابین اهمیت می‌دهند.

مقایسه مشخصات فنی

هنگام مقایسه جک J4 و راین R3 یا دیگر خودروهای چینی، نباید انتظار داشت که پیشرانه‌های قدرتمندی را مشاهده کنیم. حداکثر موتورهای به‌کار رفته در این خودروها، پیشرانه‌های 1.5 لیتری تنفس طبیعی هستند. با‌این‌حال نماینده راین در این بخش حتی از تصورات ما هم ضعیف‌تر ظاهر شده است!

مقایسه جک J4 و راین R3 در مشخصات فنی، با برتری ملموس جک J4 به پایان خواهد رسید، چرا که این خودرو موتور قوی‌تری دارد. پیشرانه جک J4 حدود 200 سی سی حجیم‌تر از پیشرانه راین R3 است و راندمان بیشتری را ارائه می‌دهد. در زمینه گیربکس اما نمی‌توان برنده را به‌طور قطعی مشخص کرد. جک J4 برای انتقال قدرت از گیربکس اتوماتیک CVT‌ بهره می‌برد که لذت رانندگی خاصی ندارد و مشخصه بارز خودروهای اقتصادی است. در سوی مقابل راین R3 به گیربکس چهار سرعته اتوماتیک مجهز شده است که جعبه‌دنده‌ای قدیمی و از مد افتاده محسوب می‌شود. با‌این‌حال عملکرد بهتر گیربکس جک J4 و وزن کمتر آن، سبب شده است تا مصرف سوخت نماینده کرمان موتور کمتر باشد.

جدول مقایسه جک J4 و راین R3 از نظر مشخصات فنی:

خودرو جک J4 راین R3
حجم موتور 1.5 لیتر 1.3 لیتر
تنفس موتور طبیعی طبیعی
حداکثر قدرت 103 اسب‌ بخار 90 اسب بخار
حداکثر گشتاور 146 نیوتن‌متر 116 نیوتن‌متر
گیربکس اتوماتیک CVT اتوماتیک چهار سرعته
مصرف سوخت ترکیبی 6.2 لیتر در صد کیلومتر 7.1 لیتر در هر صد کیلومتر
حداکثر سرعت 180 کیلومتر بر ساعت 175 کیلومتر بر ساعت
وزن 1110 کیلوگرم 1060 کیلوگرم
ابعاد 4435 طول – 1725 عرض – 1505 ارتفاع 3970 طول – 1730 عرض – 1615 ارتفاع

مقایسه امکانات و آپشن‌ها

در قسمت دیدیم که مقایسه جک J4 و راین R3 در بخش قوای فنی با برتری نماینده کرمان موتور همراه بود. با‌این‌حال راین R3 است که در بخش امکانات رفاهی و آپشن‌ها، با اختلاف اندکی برنده می‌شود. در‌واقع باید گفت که کرمان موتور از ابتدای عرضه جک J4 این خودرو را بیش از حد اقتصادی به تولید رساند و طی سالیان اخیر نیز امکانات جدیدی را به آن اضافه نکرده است. در سوی مقابل خودروسازان راین نماینده خود را با امکانات بیشتری روانه بازار کرد تا توجه مشتریان را بیشتر به خود جلب کند.

خودرو جک J4 راین R3
آپشن‌های ایمنی  ترمزهای دیسکی جلو و کاسه‌ای عقب، مجهز به ABS-EBD و دو کیسه هوا  ترمزهای دیسکی جلو و عقب، مجهز به ABS-EBD-ESC و دو کیسه هوا
نور و روشنایی  چراغ‌های مه شکن جلو و عقب، چراغ‌های روشنایی در روز  چراغ مه شکن جلو، چراغ های روشنایی در روز
سیستم چند رسانه‌ای  سیستم صوتی به‌همراه شش بلندگو با پشتیبانی از USB – CD – MP3 – AUX  سیستم صوتی به همراه نمایشگر 9 اینچی با پشتیبانی از
Bluetooth – USB – WiFi
امکانات کابین  سیستم تهویه دستی، تنظیم دستی صندلی‌های جلو، روکش چرمی صندلی‌ها، خروجی برق 12 ولت  سیستم تهویه دیجیتال با تنظیم دستی، تنظیم دستی صندلی‌های جلو، صندلی عقب تاشو
سایر تجهیزات  آینه‌های جانبی تنظیم شونده برقی با گرمکن، فرمان برقی مجهز به دکمه‌های کنترلی، سنسور پارک عقب، سنسور فشار باد تایرها، کروز کنترل  آینه‌های جانبی تنظیم شونده برقی، سانروف، فرمان برقی مجهز به دکمه‌های کنترلی، سنسور پارک عقب، سنسور فشار باد تایرها

جمع‌بندی

تمامی مباحثی که تاکنون در مقایسه جک J4 و راین R3 مورد بررسی قرار گرفتند، به اندازه قیمت خودرو برای مشتریان اهمیت ندارند. قیمت یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر تصمیم نهایی مشتریان بوده است و در شرایط فعلی کشورمان نیز قیمت خودرو به‌همراه هزینه‌های نگهداری حرف اول را در زمان انتخاب و خرید خودرو می‌زنند.

قیمت راین R3 در ابتدای معرفی 449 میلیون تومان اعلام شده بود، اما شرکت سازنده مدتی کوتاهی پس از معرفی این خودرو، قیمت آن را به 499 میلیون و به عبارت دیگری 500 میلیون تومان افزایش داد. این خودرو هنوز وارد بازار ایران نشده است، ازاین‌رو محدوده قیمت آن در بازار مشخص نیست.

در سوی دیگر جک J4 قیمت بالاتری دارد. قیمت این خودرو از سوی کرمان موتور معادل 530 میلیون تومان اعلام شده که این نرخ در بازار تا 590 میلیون تومان نیز افزایش یافته است. بنابراین در راند نهایی، خرید راین R3 برای شما حدود 30 الی 90 میلیون تومان هزینه کمتری به‌همراه خواهد داشت.

با‌این‌حال هزینه‌های نگهداری راین R3 مشخص نیستند. خودروسازان راین مدتی است که از بازار خودرو ایران به دور بوده است و خودروهای قبلی این برند همچون وولکس C30 یا راین V5 از نظر قطعات یدکی و خدمات فنی در شرایط مطلوبی قرار ندارند. بنابراین تا زمان عرضه راین R3 در تیراژ انبوه و مشخص‌شدن وضعیت خدمات آن، بایستی خرید جک J4 را گزینه منطقی بدانیم. این خودرو مدت‌هاست که در بازار حضور دارد و به‌دلیل اشتراک قوای فنی با دیگر خودروهای برند جک همچون جک J5 دنده‌ای یا جک S3، دردسرهای کمتری را بابت تعمیر و نگهداری به مالکش اعمال می‌کند. فردا 511 را نیز نمی‌توان به‌عنوان رقیب در مقایسه جک J4 و راین R3 وارد کرد، چرا که قیمت این خودرو حدود 200 میلیون تومان از نماینده کرمان موتور و خودروسازان راین گران‌تر است!Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا