بازار خودرو

فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو با ۵ درصد زیر قیمت بازار ؛ [+واکنش شورای رقابت]

با امضای صورت‌جلسه‌ای جدید، مقرر شد که طرح فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو با 5 درصد قیمت بازار اجرایی شود. این طرح ظاهراً تا پایان سال اجرایی می‌شود.

فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو با 5 درصد قیمت زیر حاشیه بازار تا آخر سال، موضوع امضای صورت جلسه‌ای است که بین وزارت صمت و دو خودروساز برتر کشور اتفاق افتاده است. در این صورت جلسه، ایران خودرو و سایپا هرکدام می‌بایست 60 هزار دستگاه خودرو (درمجموع 120 هزار دستگاه خودرو) از محصولات خود را تا پایان سال با 5 درصد زیر قیمت بازار به فروش برسانند. این طرح اگر اجرایی شود، مردم می‌توانند به صورت مستقیم و با تحویل روز اقدام به خرید خودرو کنند.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا امروز 16 دی 1402

فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو زیر قیمت بازار

مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان در خصوص این طرح گفت: «بر اساس این طرح افراد می‌توانند به صورت مستقیم و تحویل روز خریدهای خود را انجام دهند؛ به نظر می‌رسد در صورت اجرایی شدن این طرح می‌توانیم روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو را متوقف کرده و تا حدودی بازار را به تعادل برسانیم.»

فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو زیر قیمت بازار

وی با تاکید بر اینکه متأسفانه با گذشت 1 ماه از این صورت جلسه هنوز اقدامی برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته است، افزود:

بر اساس این طرح خودروسازان می‌توانند مازاد تولید خود را به فروش برسانند تا از این طریق ضمن رفع مشکلات مالی قطعه‌ ساز و خودروساز روند پرداخت مطالبات نیز با سرعت بیشتری انجام شود. امروز مطالبات قطعه‌‌سازان بیش از ۵۰ همت است که ۱۲ تا ۱۳ همت آن سررسید شده است.

طبق این طرح، مردم می‌توانند به صورت مستقیم و بدون واسطه و با تحویل روز نسبت به خرید خودرو از ایران خودرو و سایپا اقدام کنند.

بیشتر بخوانید ...   نیسان وانت اکستند با طراحی جدید کابین داخلی معرفی می‌شود

فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو زیر قیمت بازار

واکنش شورای رقابت نسبت به عرضه 120 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال

اعلام  خبر فروش 120 هزار دستگاه خودرو تا اخر سال، واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که این مصوبه می‌توانند خلاف رویکرد وزارت صمت باشد. همچنین در شرایطی که بسیاری از مشتریان سامانه منتظر تحویل خودروهایشان هستند و یا به قیمت‌های جدید اعلامی اعتراض دارند، چنین مصوبه‌ای نه تنها به تعدیل قیمت خودروها در بازار آزاد کمک نمی‌کند، بلکه حواشی منفی زیادی را هم به بار خواهد آورد.

در نهایت شورای رقابت چنین مصوبه‌ای را خلاف قوانین می‌داند و می‌گوید: «از نظر شورای رقابت هرگونه عرضه خودرو خارج از مصوبه ۵۴۳ تخلف محسوب می‌شود.»

ظاهراً این طرح می‌تواند افراد بسیاری را تا قبل از نوروز 1403 صاحب خودرو کند. شما چه فکر می‌کنید؟ نظر شما درمورد واکنش شورای رقابت چیست؟

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا