بازار خودرو

شرایط جدید ثبت نام خودرو شامل چه مواردی است

پس از کش‌مکش‌های فراوان که بر سر موضوع قیمت‌گذاری خودرو ایجاد شده بود بالاخره شورای رقابت شرایط جدید ثبت نام خودرو را اعلام کرد.

پیش از اخباری مبنی بر کناره‌گیری شورای رقابت از گردونه‌ی قیمت‌گذاری خود و بر عهده گرفته نقش نظارتی منتشر شده بود. بعد از تغییر مسیر قیمت‌گذاری حالا شرایط جدید ثبت‌نام خودرو اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: شرایط فروش اقساطی BAC X3 Pro اعلام شد [+جدول و مشخصات]

شرایط جدید ثبت نام خودرو چیست؟

به گزارش تکراتو به نقل از ایسنا؛ شرایط جدید ثبت نام خودرو با توجه به متن کامل ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری مصوبه شورای رقابت عبارتند از:

  1. حداقل سن متقاضیان خرید خودرو ۱۸ سال باشد
  2. دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خود و الزامی است.
  3. متقاضیانی که طی ۴۸ ماه گذشته صدور فاکتور خودرو نزد شرکت‌های ایران خودرو و سایپا یا طی ۲۴ ماه گذشته صدور فاکتور خود و نزد دیگر شرکت‌ها داشته‌اند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو ندارند.
  4.   متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند امکان ثبت‌نام و خرید خودرو ندارند. (تبصره: کسانی که دارای یک پاک نظامی فعال هستند و عمر خودرو موضوع پلاک مذکور بیش از ۵ سال باشد، از ممنوعیت فوق مستثنی هستند. (الحاقی طی رای ۰۲-۱۲۷- ه ت مورخ ۱۴۰۲٫۰۱٫۲۸ هیات تجدیدنظر)
  5. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو، به اشخاص ثالث (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.
  6. امکان صلح در قرارداد وجود ندارد.
  7. حذف شده طی مصوبه جلسه ۵۷۱ شورای رقابت مورخ ۲ خرداد ۱۴۰۲).
  8. امکان ثبت‌نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
  9. مبلغی از بهای فروش خود و باید در حساب خریدار موجود باشد که بر اساس نوع برنامه فروش متغیر است:
بیشتر بخوانید ...   طرح فروش اقساطی جک J4 کرمان موتور تیر 1402 [+شرایط و قیمت]

الف- روش‌های فروش فوری یا فوق‌العاده، ۵۰ درصد از مبلغ فروش خودرو (بر اساس بخشنامه اعلامی فروش) باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تا پس از خرید خودرو امکان برداشت آن مبلغ وجود ندارد.

ب- در روش پیش‌فروش، به‌اندازه مبلغ پیش‌پرداخت (و بر اساس بخشنامه اعلامی فروش) که با توجه به تبصره یک ماده (۴) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو مصوب ۱۳۹۵ هیات وزیران، حداکثر تا ۵۰ درصد از مبلغ فروش خودرو می‌باشد، باید در حساب بانکی متقاضی باشد و تا پس از خرید خودرو امکان برداشت آن مبلغ وجود ندارد.

تبصره: مشمولین ماده ۱۲ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰٫۰۷٫۲۴ و تبصره ۵ قانون اصلاح ماده (۱۰) ساماندهی صنعت خودرو مصوب ۱۴۰۱.۰۹.۰۹ مشمول این ماده نیستند. (الحاقی مصوبه ۶۳۲ مورخ ۱۴۰۲.۱۰.۱۲).

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره‌ی شرایط جدید ثبت نام خودرو چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا