بازار خودرو

حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو تکذیب شد

حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو به طور کلی تکذیب شد. امروز خبری با محتوای حذف سامانه یکپارچه وزارت صمت در رسانه‌های ایران مننشر شده بود که به سرعت تکذیب شد.

امروز خبری با عنوان حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو توسط منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در رسانه‌های ایران منتشر شده بود که حالا پس از چند ساعت این خبر توسط شورای رقابت به طور کامل تکذیب شد. این شورا اعلام کرد که مرحله سوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه وزارت صمت به زودی آغاز خواهد شد. پیش‌تر نیز سایپا اعلام کرده بود که قصد دارد سه مدل خودرو جدید خود را در این سامانه برای فروش عرضه کند. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود، ایران خودرو نیز خودروهای جدید خود را در سامانه یکپارچه عرضه نماید.

بیشتر بخوانید: اتصال خودروسازان داخلی به سامانه گارانتی تا پایان مهر قطعی است

حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو تکذیب شد

کمتر پس ۲۴ ساعت از اعلام خبر تغییر روند خرید و فروش خودرو و حذف سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، دولت دوباره اعلام کرد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو حذف نخواهد شد.

به گزارش تکراتو و به نقل از عرشه آنلاین، از شب گذشته (پنجشنبه شب)، با انتشار یک ویدئو در اخبار تلویزیونی کشور، خبری مبنی بر حذف سامانه یکپارچه خودروها منتشر شده است که بر اساس آن، هر چند که این مقام مسئول در وزارت صمت، تاکید می‌کند که خودروها به صورت مستقیم و مستقل توسط خودروسازان عرضه خواهد شد، اما عرضه در قالب سامانه یکپارچه خواهد بود و تنها مشتری پس از انتخاب محصول مورد نظر از طریق سایت سامانه، برای واریز وجه به درگاه پرداخت خودروساز هدایت شده و تنها دیگر خبری از نوبت‌دهی و قرعه‌کشی نوبت‌دهی نیست؛ اما برخی اخبار رسانه‌ای منجر به این شد که سامانه یکپارچه به‌کلی حذف شده است.

حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو تکذیب شد

در این رابطه، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت، در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تکذیب حذف سامانه یکپارچه، اظهار کرد: «ایجاد شفافیت، تخصیص عادلانه و ارتقاء رضایت مصرف‌کننده، نظارت بر عرضه و تقاضا و همچنین تنظیم بازار از جمله دستاوردها و کارکردهای سامانه یکپارچه تخصیص خودرو است که با همکاری شورای رقابت، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، معاونت صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت و شرکت‌های صنایع خودروسازی حاصل شده است.»

بیشتر بخوانید ...   مشخصات فنی سایپا اطلس رسما اعلام شد [+امکانات رفاهی]

وی یادآور شد:

عرضه قطره‌چکانی خودرو، عدم ایجاد رویه واحد برای خودروسازان و تخصیص خودرو به‌صورت گزینشی برای گروه خاصی از مشتریان در بخش خصوصی، عدم امکان نظارت بر فرآیند فروش خودروسازان بر مبنای مجوزهای صادره، عدم اجرای دقیق موازین تعیین شده در کمیته خودرو برای واگذاری (نظیر کنترل اطلاعات هویتی) و به‌صورت کلی عدم اجرای شفاف فرآیند تخصیص خودرو طی سال‌های گذشته، که با فقدان ضمانت اجرایی لازم نیز همراه بوده است، فرآیند نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت را با اختلال مواجه کرده بود.

مدیرکل روابط عمومی مرکز ملی رقابت در گفتگو با مهر: «هر گونه تغییر در رفتار بازار خودرو منوط به مصوبه شورا یا تغییر در دستورالعمل مصوبه ۵۴۳ این شوراست و سامانه یکپارچه به کار خود ادامه خواهد داد.»

متاسفانه برداشت غلطی از سخنان آقای منطقی صورت گرفته در حالیکه ایشان در گفتگو با رسانه‌ها آینده و وضعیت مطلوب را ارائه داده‌اند که همه ما در تلاش هستیم به آن نقطه برسیم. اما بدون برنامه و شتاب‌زده قطعا مانند سنوات گذشته دچار خطای محاسباتی می شویم.

سامانه یکپارچه اگرچه از قبل وظیفه قرعه‌کشی را بر عهده داشته است اما اکنون ناظر به دستورالعمل شورا با نوبت‌دهی به افراد واجد شرایط زمینه حذف دلالی را فراهم کرده است و اطلاعات جامع و قابل رصد را در ایجاد تعادل در بازار رقم زده است.

مصرف‌کنندگان نگران نباشند و هیچ حقی از ایشان تضییع نمی‌شود و تلاش شده با تضمین سود تولیدکننده عرضه به درجه تعادل رسد و با کمک سامانه در شناخت مصرف کننده واقعی و حذف دلالی ثبات در این بازار ادامه یابد

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص تکذیب خبر حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو توسط شورای رقابت چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا