بازار خودرو

احتمال واردات خودروهای لادا به ایران ؛‌ مبادلات دوطرفه ایران و روسیه ادامه دارد!


واردات خودروهای لادا به ایران در شرایطی مورد اشاره قرار گرفته که برند روسی در بازارهای هدف خود وضعیت ایده‌آلی ندارد.

احتمال واردات خودروهای لادا به ایران با توجه به مبادلات تجاری این روزها رو به افزایش ایران و روسیه وجود دارد. در واقع در نتیجه شرایط خاص دو کشور بعد از جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های گسترده‌ای که علیه این دو وضع شده، ایران و روسیه مبادلات تجاری خود در تمامی زمینه‌ها به خصوص خودرو را شدیدا گسترش داده‌اند.

خودروهای لادا البته پیش از این و در دهه‌های پنجاه، شصت و هفتاد هم به کشور وارد شده‌ بودند. اما حالا و پس از نزدیک به سی سال شاید بار دیگر شاهد حضور خودروساز روس در ایران باشیم.

بیشتر بخوانید: واردات سانگ یانگ کوراندو به ایران قطعی شد [+مشخصات فنی]

احتمال واردات خودروهای لادا به ایران شدت گرفت

مدت زیادی از آخرین دور عرضه خودرهای لادا در ایران می‌گذرد و مدت‌ها است که زمزمه‌هایی مبنی بر واردات خودروهای روسی یا به‌طور دقیق‌تر برند لادا به ایران به‌گوش می‌رسد. حالا احتمال عرضه خودروهای برند LADA به‌واسطه گفته‌های برخی از دست‌اندرکاران، بیش از پیش قوت گرفته است.

اولین بار اتومبیل های برند لادا در دهه پنجاه شمسی به ایران راه پیدا کردند. همچنین بعد از محدودیت‌ها و موانعی که در دهه شصت پیش روی این محصولات قرار گرفتند، لادا ریوا استیشن، سامارا و نیوا در دهه‌های شصت و هفتاد در بازار ایران به عرضه رسیدند. البته حضور آن‌ها در این دوره چندان پررنگ و برجسته نبود. سپس در اوایل دهه هشتاد خبر مونتاژ احتمالی اتومبیل های روسی مثل لادا ۱۱۰ در ایران به‌میان آمده بود؛ ولی دست آخر ورود محصولات این برند به کشورمان به بن‌بست خورد.

احتمال واردات خودروهای لادا به ایران ؛‌ بازار معامله ایران و روسیه گرم است!

اکنون با توجه به گزارش اخیر اسپوتنیک، ماکسیم سوکولوف به‌عنوان رئیس آوتوواز (شرکت مالک لادا) به شروع مذاکرات برای صادرات خودروهای لادا به ایران اشاره کرده است. سوکولوف اخیراً در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت که این شرکت مشغول مذاکره با ایران برای تامین خودروهای لادا است و ضمن این، درباره واردات خودروهای ایرانی به روسیه گفت‌وگو می‌کنند. جواب او به سوالی در کنگره اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه هم چنین بوده است:

ما در حال مذاکره هستیم. همچنین ما دو پروژه برای عرضه محصولات از ایران و عرضه محصولات ما به ایران را مورد بررسی قرار می‌دهیم. من در اوایل آوریل با سفیر ایران ملاقات خواهم داشت.

با سرازیر شدن موج تحریم‌ها به روسیه به‌دنبال تهاجم نظامی به اوکراین، در حال حاضر روسیه با موانعی در صنعت خودروسازی خود مواجه شده است. در واقع، قبل از این روسیه بین بزرگ‌ترین صادرکنندگان خودرو در دنیا جا می‌گرفت. حالا به‌اقتضای شرایط کنونی، همکاری با ایران در حوزه خودرو و صادرات خودروهای روسی لادا شاید برای این کشور ثمربخش باشد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص احتمال واردات خودروهای لادا به ایران چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.Source link

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا