بازار خودرو

احتمال تعطیلی بهمن موتور ؛ جرم مونتاژکار محبوب بخش خصوصی چیست؟

احتمال تعطیلی بهمن موتور قوت گرفت. براین اساس فعالیت یکی از بزرگترین خودروسازان خصوصی کشور منحل خواهد شد. تکلیف عرضه خودروهای این شرکت در سامانه یکپارچه چه می‌شود؟

شرکت خودروسازی بهمن موتور یکی از بهترین خودروسازان خصوصی ایران پیش‌تر توسط سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و شعبه هفتم ویژه رسیدگی به تخلفات مهم و ملی، به دلیل گران‌فروشی به پرداخت مبلغی درخورتوجهی بالغ‌بر ۱۴ هزار میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده بود. حال باتوجه به مبلغ بالای این جریمه نقدی و امکان عدم پرداخت توسط این شرکت، احتمال تعطیلی بهمن موتور وجود دارد. ضمناً این خبر توسط سید احد یوزباشی رئیس شعبه ویژه تجدیدنظر سازمان تعزیرات حکومتی، رسماً اعلام شده است. بدیهی‌ست که درصورت انتشار خبرهای تکمیلی، آن را به سمع و نظر شما خواهیم رساند.

بیشتر بخوانید: قیمت جدید محصولات بهمن موتور مهر 1402 [+جدول]

احتمال تعطیلی بهمن موتور در صورت عدم پرداخت جزای نقدی شدت گرفت

به گزارش تکراتو و به نقل از مردم سالاری، سید احد یوزباشی هفته گذشته خبر از نزدیک بودن صدور حکم قطعی در پرونده یک شرکت خودروساز معروف داد و گفت این حکم در انتظار گزارش کارشناسی سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان است.

بهمن‌ماه سال گذشته شعبه هفتم ویژه رسیدگی به تخلفات مهم و ملی شرکت بهمن موتور را به پرداخت ۱۳۸ هزار و ۶۰۶ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم کرد.

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان بهمن موتور را به ۹۰۰ میلیارد تومان تخلف به سبب گران‌فروشی خودروهای خود در سال ۱۴۰۰ متهم کرد که بنا بر گزارش این سازمان و توسط شعبه هفتم ویژه سازمان تعزیرات، این جریمه ابتدا ۳ برابر شد و به ۲۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

این شعبه سپس با استناد به مصوبه سران قوا در ۱۴۰۱ و عطف به ماسبق کردن آن، رقم جریمه را مجدداً ۵ برابر کرد تا رقم نهایی حکم به مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان بالغ شود. بدین ترتیب اصل مبلغ جریمه با عطف به ماسبق شدن یک مصوبه، ۱۵ برابر می‌شود.

بیشتر بخوانید ...   طرح فروش ساینا S استاندارد آبان 1402 [+شرایط و قیمت]

احتمال تعطیلی بهمن موتور در صورت عدم پرداخت جزای نقدی شدت گرفت


حکمی که شرکت بهمن موتور به آن اعتراض کرد و اکنون در مرحله تجدید نظر قرار دارد. در این مرحله شعبه تجدید نظر از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان خواست تا مبنای محاسبه تخلف را به شعبه ویژه ارسال کند تا رقم جریمه بهمن موتور به طور قطعی مشخص شود زیرا در رأی اولیه شیوه محاسبه تخلف مشخص نشده بود.

بهمن موتور در سال 1396 به بخش خصوصی واگذار شد و مالکان جدید آن علاوه بر پرداخت بدهی‌های گذشته، با سرمایه‌گذاری جدید، به تغییرات گسترده از جمله نوسازی و ایجاد خطوط تولید دست زدند که این تغییرات منجر به ورود چندین خودروی جدید به بازار ایران شد.

این شرکت اکنون با به کارگیری بیش از ۳۰۰۰ نفر نیروی کار مستقیم و ایجاد اشتغال غیرمستقیم برای تعدادی بیش از این، محصولاتی مانند فیدلیتی، ریسپکت و دیگنیتی و چند خودروی دیگر را عرضه و خدمات پس از فروش آنها را ارائه می‌کند.

در عرضه جدید محصولات بهمن موتور، که از طریق سامانه یکپارچه عرضه خودرو انجام شد، سهمیه تخصص داده شده به این شرکت در همان روز نخست به اتمام رسید.

کارشناسان می‌گویند در صورت قطعی شدن جریمه ۱۴ هزار میلیارد تومانی، بهمن موتور ناگزیر از بستن خطوط تولید و تعدیل گسترده نیروی کار خود خواهد شد.

در این صورت علاوه بر بیکار شدن بیش از ۳۰۰۰ نفر پرسنل مستقیم این شرکت، ادامه عرضه و خدمات پس از فروش خودروهای فیدلیتی، ریسپکت و دیگنیتی که از خودروهای مقبول بازار هستند، در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.

حال جای این سؤال باقی است که در سالی که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام مهار تورم و رشد تولید نام‌گذاری شده است، تعطیلی یک بازیگر فعال بخش خصوصی و بیکاری کارمندان آن و حذف تولیدات آن از بازار تا چه حد به تحقق این هدف کمک خواهد کرد؟

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص احتمال تعطیلی بهمن موتور چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا