هوش مصنوعی

گوگل از هوش مصنوعی جدیدی برای جستجوهای پزشکان رونمایی کرد


کسب‌وکار گوگل کلاود امروز از هوش مصنوعی جدیدی پرده برداشته است که به پزشکان اجازه می‌دهد تا به‌سرعت در منابع اطلاعاتی مختلف جستجو کنند. این سرویس از طریق پلتفرم Vertex AI Search در دسترس سازمان‌های بهداشتی و تحقیقاتی قرار می‌گیرد. گوگل مدعی است با این ابزار می‌تواند به صرفه‌جویی در زمان و انرژی پزشکان و محققان کمک کند.

به‌گزارش CNBC، حوزه بهداشت میزبان حجم عظیمی از اطلاعات ارزشمند است، اما یافتن اطلاعات در میان این سیستم‌ها که گاهاً با فرمت‌های مختلفی ذخیره شده‌اند، کار آسانی نیست. ازاین‌رو، گوگل کلاود ابزاری را ارائه کرده است که جستجو حتی در میان یادداشت پزشکان، اسناد اسکن‌شده و اطلاعات الکترونیکی سلامت بیماران را به‌صورت یک‌جا ممکن می‌کند.

صرفه‌جویی در زمان و انرژی پزشکان با هوش مصنوعی جدید گوگل

«لیسا اومالی»، مدیر ارشد مدیریت محصولات در بخش Cloud AI از گوگل کلاود می‌گوید: «این ابزار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان برای جستجوها، می‌تواند مانع از خستگی پزشکان شود و اطمینان یابد که آن‌ها راحت‌تر به پاسخ می‌رسند.»

برای مثال، اگر پزشکان بخواهند درباره سوابق یک بیمار اطلاعات کسب کنند، دیگر لازم نیست به‌صورت دستی بین یادداشت‌ها، فکس‌ها و اسناد الکترونیکی بگردند. کافی است در این ابزار که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، سؤال خود را بپرسند و جوابش را بگیرند. برای نمونه، می‌توانند بگویند «این بیمار در 12 ماه گذشته چه داروهایی دریافت کرده است؟» در پاسخ همه اطلاعات مربوطه با هم نمایش داده می‌شود.

این ابزار همچنین می‌تواند کاربردهای دیگری داشته باشد. برای مثال، محققان می‌توانند با کمک آن متوجه شوند که یک نفر معیارهای لازم برای حضور در یک مطالعه را دارد یا خیر. به‌علاوه، گفته شده که این هوش مصنوعی می‌تواند ارجاع به منابع اطلاعاتی خود را ارائه کند تا ریسک توهم یا تولید پاسخ‌های اشتباه کاهش پیدا کند.

این قابلیت‌ها قرار است از طریق پلتفرم Vertex AI Search گوگل در اختیار سازمان‌ها قرار بگیرد. مدیر جهانی استراتژی و راهکارهای سلامت گوگل کلاود می‌گوید توانمندی‌های جدید این پلتفرم می‌تواند به‌طور مستقیم در جریان‌های کاری پزشکان تلفیق شود.

افزون‌براین، گوگل می‌گوید به اطلاعات مشتریان خود دسترسی ندارد و از آن‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده نمی‌کند. به‌علاوه، گفته شده که این سرویس تابع قانون HIPAA است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا