هوش مصنوعی

مدیر هواوی درباره توانمندی‌های چین در صنعت هوش مصنوعی صحبت کرد


در کنفرانس جهانی هوش مصنوعی در شانگهای، «ژانگ پینگ آن»، مدیرعامل هواوی Cloud، در رابطه با پیشرفت هوش مصنوعی چین در بحبوحه تحریم‌های ایالات متحده در زمینه پردازشگرهای گرافیکی پیشرفته و فناوری ساخت تراشه، حرف‌های مهمی زد. باوجود محدودیت‌های تحمیل‌شده در حوزه دسترسی به پردازنده‌های سطح بالا، ژانگ تأکید کرد که چین می‌تواند بدون اتکا به این تراشه‌ها همچنان در زمینه هوش مصنوعی پیشتاز باشد.

به گزارش «گیزموچاینا»، ژانگ این نگرانی را رد کرد که تحریم‌ها در حوزه پردازنده‌های پیشرفته هوش مصنوعی، مانند H100/H200 و B100/B200 انویدیا، به طور قابل‌توجهی مانع توسعه هوش مصنوعی چین می‌شود. او تأکید کرد که رهبری هوش مصنوعی چین نباید مشروط به این تراشه‌های سطح بالا باشد. ژانگ با اذعان به محدودیت فعلی کشورش در زمینه قدرت محاسباتی به دلیل تحریم‌ها، بر اهمیت مستقل‌بودن در پیشرفته‌ترین فناوری‌ها تأکید کرد.

پردازنده‌های سری Ascend 910 هواوی در زمینه هوش مصنوعی

ژانگ به تلاش‌های هواوی در توسعه پردازنده‌های سری Ascend 910 برای برنامه‌های هوش مصنوعی اشاره کرد. او مدعی شد که این پردازنده‌ها با A100 انویدیا قابل رقابت هستند، اگرچه تحلیلگران در اروپا و ایالات متحده به‌طور مستقل این ادعا را تأیید نکرده‌اند. محدودیت‌های ایالات متحده روی پردازنده‌های انویدیا به این معناست که شرکت‌های بزرگ فناوری چینی مانند بایدو، هواوی و تنسنت باید به فناوری داخلی تکیه کنند که ژانگ آن را یک فرصت می‌داند تا یک تهدید.

Ascend 910 هواوی

بااین‌حال، ژانگ محدودیت‌های عملکرد پردازنده‌های داخلی را می‌داند. او اعتراف کرد که پردازنده‌های هواوی و Biren Technology که بر روی گره‌های تولیدی قدیمی‌تر ساخته می‌شوند، نمی‌توانند با عملکرد هوش مصنوعی مدرن و پردازنده‌های گرافیکی محاسباتی با کارایی بالا از AMD و Nvidia مطابقت داشته باشند. علاوه‌براین، SMIC که تراشه‌های هواوی و بایرن را تولید می‌کند، به تجهیزات پیشرفته دسترسی ندارد و همین امر بر توانایی چین در زمینه ارائه قدرت محاسباتی برای هر پردازنده تأثیر می‌گذارد.

برای مقابله با این چالش‌ها، ژانگ از یک رویکرد جامع به‌منظور ترکیب فناوری‌های ابری و شبکه برای افزایش کارایی و کاهش مصرف انرژی هوش مصنوعی دفاع کرد. او به‌طور خاص به هواوی Cloud به‌عنوان یک ارائه‌دهنده خدمات هوش مصنوعی اشاره و پیشنهاد کرد که استفاده از فناوری ابری می‌تواند کمبود پردازنده‌های هوش مصنوعی پیشرفته را جبران کند. بااین‌حال، مشخص نیست که آیا پردازنده‌های هواوی برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ به‌طور مستقیم در Huawei Cloud ارائه می‌شوند یا اینکه باید روی ماشین‌های خارجی آموزش داده شوند و سپس در Huawei Cloud مستقر شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا