هوش مصنوعی

محققان اپل هوش مصنوعی ReALM را برای درک محتوای نمایشگر معرفی کردند

محققان اپل در مقاله‌ای تحقیقاتی خبر از توسعه یک سیستم هوش مصنوعی جدید داده‌اند که می‌تواند داده‌ها و ورودی‌های صفحه‌نمایش گوشی، بافت یا کانتکست مکالمات و تصاویر را درک کند. این سیستم جدید می‌تواند تعاملات طبیعی‌تر با دستیارهای صوتی مانند سیری را امکان‌پذیر کند. به ادعای محققان، بنچمارک‌های این سیستم بهتر از مدل GPT-4 است.

محققان اپل در مقاله خود از سیستم ReALM نام می‌برند که از مدل‌های زبانی بزرگ برای درک ارجاعات مختلف بصری به‌منظور ارتباط طبیعی‌تر با کاربر استفاده می‌کند. این سیستم می‌تواند دستیار صوتی سیری را پیشرفته و مفیدتر کند.

محققان اپل می‌گویند توانایی درک پیش‌زمینه مکالمه و تصاویر برای یک دستیار صوتی ضروری است. برای مثال، هنگام استفاده از حالت CarPlay، دستیار صوتی با تشخیص تصاویری که در پنل نوتیفیکیشن کاربر وجود دارد، می‌تواند بهتر کارهای او را از طریق فرمان‌های صوتی انجام دهد.

هوش مصنوعی ReALM اپل چگونه می‌تواند به توسعه دستیار صوتی پیشرفته کمک کند؟

در مقاله محققان اپل، آن‌ها نحوه عملکرد این سیستم را به تفصیل تشریح کرده‌اند. این سیستم از چندین ورودی و داده‌های گوشی و کاربر برای ارتباط طبیعی‌تر با او استفاده می‌کند. اولین مورد، داده‌های صفحه‌نمایش گوشی است؛ به عبارتی، هوش مصنوعی همان‌ چیزی که کاربر می‌بیند را خواهد دید و درک خواهد کرد.

دومین مورد، داده‌های مکالمه است. در این بخش، این سیستم با توجه به مکالمات قبلی کاربر و همچنین اطلاعات گوشی می‌تواند کارهای او را انجام دهد.

سومین مورد نیز به داده‌های دنیای خارج و واقعی مربوط است. برای مثال، این سیستم می‌تواند با شنیدن موسیقی که در محیط پخش است، یا صدای زنگ ساعت، با کاربر ارتباط مؤثرتری داشته باشد. گفتنی است که پیش‌تر شایعه‌ای خبر از تجهیز آیفون 16 به میکرفون‌های بهبودیافته‌ با نویزگیر بهتر داده بود؛ بنابراین احتمالاً دستیار صوتی اپل یا سیری در آینده در تشخیص صداهای خارجی بهتر عمل خواهد کرد.

اگر اپل بتواند این سیستم را به‌درستی روی سیری پیاده‌سازی کند، باید انتظار یک دستیار صوتی هوشمند و پیشرفته را داشته باشیم. به ادعای محققان، سیستم ReALM با اینکه از پارامترهای بسیار کمتری تشکیل شده است، از LLMهای پیشرفته امروزی مانند GPT-4 بهتر عمل می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا