هوش مصنوعی

سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری برای ایجاد زیرساخت‌های توسعه هوش مصنوعی در ایران


نشست شورای ملی راهبردی هوش مصنوعی در ایران با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و سرپرست ریاست‌جمهوری برگزار شد. حمایت از بخش خصوصی و هماهنگی بین دستگاه‌ها سه اولویت اصلی این نشست بودند.

به گزارش دیجیاتو، یکی از مهم‌ترین تصمیمات این نشست اختصاص 5 میلیارد دلار اعتبار برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه هوش مصنوعی بود. این اعتبار با حمایت صندوق توسعه ملی و بخش خصوصی تأمین خواهد شد. روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، دراین‌باره توضیح داد: «تأمین منابع کافی در حد 5 میلیارد دلار با حمایت صندوق توسعه ملی و بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم، شامل ابزارهای پردازشی مناسب، از موارد مهمی بود که در این نشست مطرح شد.»

علاوه‌بر تأمین منابع مالی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی برای توسعه مدل‌های بزرگ و الگوریتم‌های پیشرفته در حوزه هوش مصنوعی از دیگر محورهای این نشست بود. هماهنگی بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط، به‌ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با سازمان ملی هوش مصنوعی از دیگر مباحث مطرح‌شده در این نشست بود. دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اهمیت این موضوع گفت: «مسئله سوم هماهنگی بین وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌ها، ازجمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سازمان ملی هوش مصنوعی برای آماده‌سازی توزیع بستر داده‌های برچسب‌زنی مناسب بود که در این نشست مطرح شد.»

این درحالی است که دیروز، سه‌شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۳، شاهد تأسیس سازمان ملی هوش مصنوعی بودیم. معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در پایان این نشست؛ ابراز امیدواری کرد که با تکمیل فرایند این اولویت‌ها، شاهد رونق زیست‌بوم فناوری، نوآوری و اقتصاد هوش مصنوعی در کشور باشیم. وی پیش‌بینی کرد که طی سال آینده، شاهد اثر و کاربردهای گسترده این حوزه در زندگی مردم خواهیم بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا