هوش مصنوعی

بزرگ‌ترین نگرانی «ایلان ماسک»: سوگیری سیاسی هوش مصنوعی


«ایلان ماسک»، کارآفرین میلیاردر حوزه فناوری اخیراً در کنفرانسی گفته بود که هوش مصنوعی درنهایت جایگزین تمام مشاغل می‌شود. او در جریان این کنفرانس همچنین به نگرانی‌های خود از سوگیری احتمالی پروتکل‌های هوش مصنوعی امروزی نیز اشاره کرده است.

ماسک طی سخنرانی خود در Viva Tech Paris 2024 گفت:

«بزرگ‌ترین نگرانی من این است که آن‌ها [مدل‌های هوش مصنوعی] به اندازه کافی به دنبال حقیقت نیستند. آن‌ها در حال دلالی درستکاریِ سیاسی هستند.»

به گفته ماسک، یکی از نگران‌کننده‌ترین نمونه‌های درستکاریِ سیاسی زمانی بود که از هوش مصنوعی جمینای (Gemini) گوگل پرسیده شد که آیا حاضر است برای جلوگیری از یک آخرالزمان هسته‌ای جهانی، «کیتلین جنر»، ورزشکار شناخته شده آمریکایی را با جنسیت اشتباه خطاب کند یا خیر. چت‌بات گوگل نسبت به این درخواست پاسخ داده که اشتباه خطاب‌کردن جنر (با نام قبلی بروس جنر) بدتر از جنگ هسته‌ای است!

ماسک در ادامه می‌گوید:

«هوش مصنوعی می‌تواند به این نتیجه برسد که بهترین راه برای جلوگیری از سوءجنسیت نابود کردن همه انسان‌ها است و سوءجنسیت غیرممکن است. بنابراین می‌توانید برخی نتایج دیستوپیایی (آوارشهری) را در آن مشاهده کنید.»

اشاره ایلان ماسک به دروغ گفتن مدل‌های هوش مصنوعی

پس از واکنش‌های شدید نسبت به پاسخ ارائه‌شده توسط هوش مصنوعی گوگل، Gemini چندین ارتقاء را برای رفع این مشکلات به همراه داشت. با این حال، سوگیری در زمینه درستکاریِ سیاسی تنها نگرانی کارآفرین فناوری نیست و ماسک با اشاره به هوش مصنوعی xAI متعلق به شرکت خودش، توضیح می‌دهد:

«سیستم‌های هوش مصنوعی به‌گونه‌ای در حال آموزش هستند که اساساً دروغ بگویند. و من فکر می‌کنم که تربیت ابر هوش برای فریب‌دادن انسان‌ها بسیار خطرناک است. بنابراین با xAI، هدف ما این است که تا حد امکان حقیقت‌جویی باشیم، حتی اگر محبوبیت نداشته باشد.»

هنگامی که از ماسک خواسته شد تا روشن کند که چه‌چیزی را در میان سیستم‌های هوش مصنوعی به‌عنوان دروغ تلقی می‌کند، ماسک به حادثه ماه فوریه اشاره کرد. در آن زمان، گوگل توانایی تولید تصویر مدل هوش مصنوعی خود را پس از تولید تصاویر تاریخی نادرست که باعث نگرانی‌های گسترده در مورد فرآیند تصمیم‌گیری اپلیکیشن شد، متوقف کرد.

ماسک به‌دلیل نگرانی‌هایش در مورد وضعیت فعلی توسعه هوش مصنوعی، شرکت خود به نام xAI را در جولای 2023 تأسیس کرد. ماسک ادعا می‌کند که هرچند xAI در مقایسه با OpenAI یک شرکت نسبتاً جدید است، اما می‌تواند تا پایان سال 2024 به رقیب نزدیک آن تبدیل شود:

«xAI یک شرکت جدید است، بنابراین هنوز باید کارهای زیادی را انجام دهد تا اینکه یک هوش مصنوعی قابل رقابت با Deepmind و OpenAI داشته باشد. شاید تا پایان سال، آن را داشته باشیم.»

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا