هوش مصنوعی

برزیل استفاده از اطلاعات کاربران متا برای آموزش هوش مصنوعی را ممنوع کرد


خط‌مشی جدید متا برای استفاده از پست‌های عمومی کاربران شبکه‌های اجتماعی برای آموزش هوش مصنوعی، دوباره با مانع مواجه شد. پس از اتحادیه اروپا، اکنون برزیل نیز این شرکت را از استخراج داده‌های کاربران منع کرده است. در صورت عدم اجرای این قانون، این شرکت روزانه حدود 9 هزار دلار جریمه خواهد شد.

براساس گزارش BBC، آژانس ملی حفاظت از داده‌های برزیل (ANPD) اعلام کرد که سیاست جدید حفظ حریم خصوصی متا را که به آن اجازه می‌دهد مدل‌های هوش مصنوعی را براساس پست‌های کاربرانش آموزش دهد، به حالت تعلیق در می‌آورد. یکی از سخنگویان متا نیز گفته است که این شرکت «از این تصمیم ناامید شده است» و افزود که رویکرد آن‌ها با قوانین حریم خصوصی این کشور مطابقت دارد.

ممانعت برزیل از استفاده متا از داده‌های کاربران

متا بازار قابل‌توجهی در برزیل دارد. 102 میلیون کاربر فیسبوک و بیش از 113 میلیون کاربر اینستاگرام از این کشور آمریکای جنوبی هستند. متا در واکنش به ممانعت رگولاتوری برزیل گفت:

«این یک گام به عقب برای نوآوری، رقابت در توسعه هوش مصنوعی و تأخیر بیشتر در رساندن مزایای هوش مصنوعی به مردم برزیل است.»

به متا پنج روز کاری مهلت داده شده تا ضمن اصلاح خط‌مشی حفظ حریم خصوصی خود، استفاده از اطلاعات شخصی کاربران در پست‌های عمومی برای آموزش هوش مصنوعی مولد را متوقف کند. در صورت عدم رعایت این قانون، این شرکت روزانه 50 هزار رئال برزیل (حدود 9 هزار دلار) جریمه خواهد شد.

پیش‌ازاین، کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند (DPC) نیز درخواستی را از سایر نهادهای اروپایی به متا ارسال کرد و از این شرکت خواست آموزش مدل‌های زبانی بزرگ را با استفاده از داده‌های کاربران، متوقف کند.

متا نیز استدلال کرد که بدون داده‌های کاربران اتحادیه اروپا، تنها می‌تواند به آن‌ها تجربه‌ای درجه دو ارائه دهد. به گفته این شرکت، مدل‌های هوش مصنوعی باید با زبان‌های مهم هر منطقه‌، فرهنگ یا موضوعات پرطرفدار آموزش ببینند، در غیراین صورت، عرضه ابزارهای هوش مصنوعی با تأخیر مواجه می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا