هوش مصنوعی

اپل نمی‌خواست در سرویس استریم آن‌ها درباره هوش مصنوعی صحبت شود

اپل سال گذشته به همکاری با «جان استوارت»، مجری شناخته‌شده آمریکایی برنامه تلویزیونی The Problem With Jon Stewart، پایان داد و حالا استوارت درباره رابطه‌اش با اپل صحبت کرده است. او در مصاحبه‌ای با «لینا خان»، رئیس کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، در مورد شرکت‌های فناوری و رفتار آن‌ها صحبت کرده و گفته است که تصمیم داشته در برنامه خود با لینا خان گفت‌وگو کند اما ظاهراً اپل به او گفته است که با رئیس FTC یا درباره هوش مصنوعی صحبت نکند.

در ابتدای این برنامه که می‌توانید آن را در یوتوب تماشا کنید، استوارت در مورد وعده‌های شرکت‌های فناوری پیرامون هوش مصنوعی صحبت می‌کند و ویدیویی نمایش داده می‌شود که در آن مدیران این شرکت‌ها در مورد پتانسیل هوش مصنوعی برای جایگزینی نیروی انسانی یا اخراج نیروی کار به‌دلیل استفاده از این فناوری صحبت می‌کنند.

صحبت استوارت و خان درباره اپل

در ادامه نوبت به گفت‌وگو با خان می‌رسد. استوارت درباره اپل به او می‌گوید:

«اتفاقی که افتاده این است که فکر نمی‌کردم آن‌ها به تو اهمیتی بدهند. این حساسیت چیست؟ چرا آن‌ها این‌قدر از انجام این گفت‌وگوها در فضای عمومی می‌ترسند؟»

در مقابل، لینا خان پاسخ می‌دهد:

«فکر می‌کنم این موضوع نشان می‌دهد که وقتی این همه قدرت و تصمیم‌گیری در تعدادی از شرکت‌ها متمرکز می‌شود، چه اتفاقی رخ می‌دهد.»

خان که در سال 2021 به‌عنوان رئیس FTC انتخاب شد، به‌دلیل مواضع خود در مورد رفتارهای انحصارطلبانه، به‌ویژه از سوی شرکت‌های فناوری شناخته می‌شود. مدت کوتاهی پس از به عهده گرفتن این نقش، خان نشان داد که FTC قصد دارد به‌دنبال برخورد با «مدل‌های تجاری که در آ‌ن‌ها روی کنترل و سود تمرکزشده» برود.

اخیراً نیز این آژانس درگیر شکایت‌های ضدانحصاری علیه آمازون و مایکروسافت شده و درحال‌حاضر مشغول بررسی سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها (همراه با گوگل) در OpenAI و Anthropic است.

درهمین‌حال، اپل درگیر پرونده جدیدی با وزارت دادگستری شده که در آن وزارت دادگستری این شرکت را به رفتارهای ضدرقابتی در مواردی ازجمله اپ استور، اپل واچ و پیام‌رسانی متهم کرده است. این شرکت همچنین رویکردش نسبت به اکوسیستم نرم‌افزاری خود در اتحادیه اروپا را تغییر داده؛ جایی که طبق قانون بازارهای دیجیتال به‌عنوان دروازه‌دار شناخته می شود.

راه استوارت و اپل تنها پس از دو فصل از پخش برنامه او، با گزارش‌هایی که در آن‌ها به «تفاوت‌های خلاقانه» اشاره شده بود، از یکدیگر جدا شد. در ماه فوریه، استوارت طی مصاحبه‌ای با CBS Mornings گفت که اپل این برنامه را تا حدی به‌دلیل پوشش موضوعاتی مانند هوش مصنوعی و چین لغو کرده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا