هوش مصنوعی

از امروز دسترسی کاربران در ایران، چین و روسیه به ابزارهای OpenAI مسدود می‌شود


شرکت OpenAI پیشتر اعلام کرده بود که از تاریخ 9 ژوئیه (19 تیرماه) دسترسی به API خود را برای کاربران در چین، روسیه و ایران مسدود می‌کند.

این شرکت پیش‌تر نیز دسترسی کاربران این کشورها به ChatGPT و API را ممنوع کرده بود، اما طی دو هفته گذشته با ارسال ایمیل‌هایی اعلام کرده که این محدودیت‌ها را بیشتر اجرا خواهد کرد.

دلیل این تصمیم هنوز به‌صورت قطعی مشخص نشده است، اما هم‌زمان با تلاش‌های کاخ سفید برای جلوگیری از دسترسی کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران به فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی آمریکا، چنین تصمیمی گرفته شده است.

البته با وجودی که OpenAI در تلاش است تا دسترسی به پلتفرم خود را در چین، روسیه و ایران محدود کند، گزارش جدیدی ادعا می‌کند که کاربران چینی می‌توانند همچنان از محصولات این شرکت با استفاده از پلتفرم رایانش ابری مایکروسافت آژور استفاده کنند.

مایکروسافت و OpenAI همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند. همین موضوع به مایکروسافت دسترسی خوبی به ابزارها و محصولات OpenAI می‌دهد. وب‌سایت The Information با انتشار گزارشی ادعا می‌کند که با چندین مشتری چینی که قادر به استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی مکالمه‌‌محور OpenAI هستند، گفتگو کرده است.

دسترسی کاربران چینی به خدمات OpenAI علی‌رغم محدودیت‌ها

گزارش The Information می‌گوید درحالی‌که OpenAI درحال محدود کردن استفاده کاربران چینی از API این شرکت است، مشتریان چینی مایکروسافت همچنان می‌توانند به مدل‌های هوش مصنوعی مکالمه‌‌محور OpenAI دسترسی داشته باشند. این گزارش اضافه می‌کند که این مدل‌ها برای کاربران سازمانی که از پلتفرم رایانش ابری آژور به‌عنوان بخشی از سرویس OpenAI در آژور در چین استفاده می‌کنند در دسترس هستند. به‌گفته این وب‌سایت، سه کسب‌وکار چینی تأیید کرده‌اند که به مدل‌های OpenAI دسترسی دارند.

پلتفرم آژور OpenAI مایکروسافت به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند داده‌های خود را یکپارچه کرده و با مدل‌های زبان و تصویر هوش مصنوعی سفارشی‌سازی‌شده، پرس‌وجوهای سفارشی انجام دهند. علاوه‌بر OpenAI، این پلتفرم محصولات شرکت مادر فیس‌بوک یعنی متا را نیز به‌عنوان بخشی از پورتفوی هوش مصنوعی خود برای پلتفرم هوش مصنوعی متنوع و قابل تنظیم ارائه می‌دهد.

پس از اطلاعیه مربوط به ایجاد محدودیت‌ها توسط OpenAI، مایکروسافت تأیید کرد که به ارائه خدمات Azure OpenAI به کاربران در هنگ‌کنگ ادامه خواهد داد.

شرکت OpenAI به مایکروسافت برای ارائه خدمات خود در آژور پول پرداخت می‌کند و همچنین از درآمد API خود به این غول نرم‌افزاری کمیسیون می‌پردازد. گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهند که مایکروسافت بخش اعظم سود OpenAI را تا زمانی که این شرکت نتواند سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری خود را به سرمایه‌گذاران بازپرداخت کند، در اختیار دارد.

خدمات چت‌بات ChatGPT درحال‌حاضر در چین ممنوع است و کاربران ساکن چین نمی‌توانند بدون راهکارهای مختلف به ChatGPT دسترسی پیدا کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا