هوش مصنوعی

اتحاد متا و IBM در مقابل OpenAI و گوگل؛ هوش مصنوعی باید متن‌باز باشد

متا، IBM و چند شرکت بزرگ دیگر درحال ایجاد یک اتحاد درزمینه هوش مصنوعی هستند. یکی از اهداف اصلی این اتحاد، گسترش مدل‌های متن‌باز هوش مصنوعی است که برخلاف مدل‌های بسته شرکت‌هایی مانند گوگل و OpenAI، در دسترس عموم قرار می‌گیرند. هدف کلی این اتحاد برقراری یک جامعه باز و توانمند و ایجاد فضایی برای توسعه‌دهندگان و محققان به‌منظور سرعت‌بخشیدن به نوآوری مسئولانه درزمینه هوش مصنوعی و درعین‌حال حصول اطمینان از دقت علمی، اعتماد، امنیت، تنوع و رقابت اقتصادی است.

در موازات توسعه پرسرعت هوش مصنوعی، نگرانی‌هایی نیز در مورد ایمنی آن ایجاد شده است. بااین‌حال مقررات این حوزه تاکنون رشد آهسته‌ای داشته است. اکنون براساس اعلامیه منتشرشده در سایت IBM، چند شرکت قدرتمند در حوزه علم و تکنولوژی با هم متحد می‌شوند تا هدف توسعه مدل‌های متن‌باز هوش مصنوعی را دنبال کنند. در این اتحاد به جز متا و IBM، نام شرکت‌‌ها و سازمان‌های بزرگی مانند اینتل، AMD، ناسا و دانشگاه ییل نیز به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید ...   استفاده از صداهای تولیدشده با هوش مصنوعی در تماس‌ها ممنوع شد

اتحاد هوش مصنوعی با اهدافی بزرگ برای آینده

اتحاد هوش مصنوعی متشکل از چندین شرکت‌ بزرگ فناوری، استارتاپ‌، دانشگاه‌ و سازمان‌ از سراسر جهان است

در اتحاد هوش مصنوعی، متن‌بازبودن یکی از ستون‌های اصلی است. «نیک کلگ»، رئیس امور جهانی متا در بیانیه‌ای گفت: «ما معتقدیم بهتر است هوش مصنوعی آشکارا توسعه یابد؛ به این ترتیب افراد بیشتری می‌توانند به مزایای آن دسترسی داشته باشند، محصولات خلاقانه بسازند و روی ایمنی آن کار کنند.» اتحاد هوش مصنوعی محققان، توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها را گرد هم می‌آورد تا ابزارها و دانش خود را به اشتراک بگذارند.

این اتحاد در اعلامیه خود اعلام کرد که از هر پروژه‌ای با اهداف خاص، مانند توسعه معیارهایی برای اطمینان از ایجاد مسئولانه سیستم‌های هوش مصنوعی، حمایت می‌کند. به‌طور کلی این اتحاد قصد دارد بر ایمنی و شفافیت تمرکز کند؛ برای پیشبرد این موضوع، اتحاد هوش مصنوعی می‌خواهد منابع آموزشی در مورد جنبه‌های متعدد هوش مصنوعی برای عموم مردم و حتی سیاست‌گذاران منتشر کند. همچنین این اتحاد با برگزاری رویدادهای مختلف بر توسعه ایمن هوش مصنوعی متمرکز خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا