جزئیات فرکانس و تعداد پردازندههای سری Panther Lake Core Ultra 3 اینتل به بیرون درز کرد

سرعت کلاک نهایی پردازندههای سری Panther Lake Core Ultra 3 از کمپانی اینتل بهطور رسمی منتشر شده است و نشان میدهد که این تراشهها میتوانند به حداکثر فرکانس 5.1 گیگاهرتز دست یابند. بر اساس اطلاعات موجود، این سری شامل 14 نوع پردازنده است که حداکثر از 16 هسته و 12 واحد گرافیکی مبتنی بر معماری Xe3 بهره میبرد. اگر میخواهید در مورد جزئیات این پردازندهها بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.
تعداد پردازندههای Panther Lake Core Ultra Series 3 کمپانی اینتل
دادههای جدیدی در خصوص خانواده پردازندههای Panther Lake Core Ultra Series 3 از سوی @jaykihn0 ارائه شده است. همانطور که اشاره شد، این خط تولید شامل 14 مدل مختلف خواهد بود که به چهار بخش عمده از بازار هدف میزنند. تراشههای این سری شامل پردازندههای سطح بالا با ترکیب 4+8+4 دارای 12 هسته Xe3 iGPU، مدلهایی با ترکیب 4+4+4 و 10 هسته Xe3 iGPU، چیپهای 4+0+4 برای پلتفرمهای اصلی و نسخههای اقتصادی با تنظیمات 2+0+4 خواهد بود.
4+8+4
388H 5.1
386H 4.9
368H 5.0
366H 4.8
358H 4.8
356H 4.74+4+4
338H 4.7
336H 4.64+0+4
365 4.8
355 4.7
335 4.6
325 4.52+0+4
332 4.4
322 4.4— منتشر شده از سوی Jaykihn (@jaykihn0) در تاریخ 5 نوامبر 2025
مشخصات پردازندههای Panther Lake Core Ultra Series 3 شرکت اینتل
لازم به ذکر است که مدل Intel Core Ultra X9 388H به عنوان برترین پردازنده در این خط تولید بهشمار میآید و شامل چهار هسته Cougar Cove P-Cores، هشت هسته Darkmont E-Cores و چهار هسته Darkmont LP-E خواهد بود. بر اساس اطلاعات منتشر شده، حداکثر سرعت کلاک این پردازنده به 5.1 گیگاهرتز میرسد. در ضمن، iGPU موجود در این تراشه دارای 12 هسته Xe3 است که به احتمال زیاد با نام Arc B390 شناخته میشود و سرعت کلاک آن در حدود 2.5 تا 3.0 گیگاهرتز تخمین زده شده است. این نوع واحد گرافیکی همچنین در سایر پردازندهها شامل 386H ،368H ،366H ،358H و 356H نیز به کار گرفته میشود، اما سرعت کلاک متفاوتی دارد.
علاوه بر آن، دو پردازنده که با پیکربندی 4+4+4 ارائه شدهاند، به یک تراشه گرافیکی مجتمع 10 هستهای Xe3 با نام Arc B370 تجهیز شدهاند. این پردازندهها شامل نسخههای Core Ultra 5 338H و Core Ultra 5 336H هستند که به ترتیب سرعت کلاکی معادل 4.7 گیگاهرتز و 4.6 گیگاهرتز را به نمایش میگذارند.
چیپهای 4+0+4 به پردازندههای غیر H اختصاص دارند و برای پلتفرمهای متداول طراحی شدهاند. این چیپها شامل چهار مدل Core Ultra 365، 355، 335 و 325 هستند. پیشبینی میشود که این تراشهها از پردازنده گرافیکی مجتمع 4 هستهای Xe3 استفاده کنند و سرعت کلاکی حداکثر 4.8 گیگاهرتز را ارائه دهند.
در آخر به نسخههای اقتصادی سری U میپردازیم که شامل دو مدل از پردازندههای Intel Panther Lake Core Ultra Series 3 خواهد بود. مدل 332 با فرکانس 4.4 گیگاهرتز و نسخه 322 نیز با فرکانس 4.4 گیگاهرتز کار میکنند. همچنین، هر دو تراشه از پیکربندی 2+0+4 برخوردارند و مصرف انرژی کمتری (در حدود 15 تا 28 وات) را ارائه میدهند.
تاریخ عرضه و رونمایی
با توجه به این اطلاعات، پردازندههای Core Ultra Series 3 Panther Lake کمپانی اینتل در رویداد CES 2026 بهطور رسمی رونمایی خواهند شد و زمان عرضه آنها برای ژانویه 2026 برنامهریزی شده است. انتظار میرود که اینتل در اواخر سال جاری میلادی یک تراشه نیز برای تجهیز دستگاههای لوکس به بازار ارائه دهد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در این خصوص، با ما در روزهای آینده همراه باشید.
مشخصات پردازندههای سری Panther Lake-H و U شرکت اینتل در جدول زیر آمده است:
| نام پردازنده | P-Cores (Cougar Cove) | E-Cores (Darkmont) | LP-E Cores (Skymont) | سرعت کلاک پردازنده | Xe3 iGPU Cores | سرعت کلاک گرافیک داخلی | حداکثر توان مصرفی |
| Core Ultra X9 388H | 4 | 8 | 4 | TBD | 12 | TBD | 45W |
| Core Ultra X7 368H | 4 | 8 | 4 | TBD | 12 | TBD | 45W |
| Core Ultra X7 358H | 4 | 8 | 4 | 1.9 / 4.8 GHz? | 12 | 2500 MHz | 45W |
| Core Ultra 5 338H | 4 | 4 | 4 | 1.9 / 4.7 GHz? | 10 | TBD | 45W |
| Core Ultra 9 375H | 4 | 8 | 4 | TBD | 4 | TBD | 45W |
| Core Ultra 7 355H | 4 | 8 | 4 | TBD | 4 | TBD | 45W |
| Core Ultra 7 345H | 4 | 8 | 4 | TBD | 4 | TBD | 45W |
| Core Ultra 5 325H | 4 | 4 | 4 | TBD | 4 | TBD | 45W |
| Core Ultra 7 360U | 4 | 0 | 4 | TBD | 4 | TBD | 15-28W |
| Core Ultra 5 350U | 4 | 0 | 4 | TBD | 4 | TBD | 15-28W |
| Core Ultra 5 340U | 4 | 0 | 4 | TBD | 4 | TBD | 15-28W |
| Core Ultra 3 320U | 2 | 0 | 4 | TBD | 4 | TBD | 15-28W |
امتیاز: 5.0 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید…




